ZORU BAŞARARACAĞIZ

Toprakla Gelen 14 Eylül 2018

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, döviz kurundaki dalgalanma ile birlikte ihracatın finansmanında yaşanan sıkıntıların alınan önlemlerle ortadan kalktığını belirterek, “Dünya, Türkiye’ye karşı birleşmiş, elinden gelen kötülüğü yapmaya çalışıyor. Zor bir dönemden geçiyoruz. Ama zoru başaracak, her sene daha iyiye gideceğiz” dedi.

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, yaklaşan narenciye sezonu öncesi Seferihisar’daki tesislerinde basın mensupları ile biraraya geldi. Narenciye rekoltesinde büyük artış olduğunu, ürünü bol sezonda iç tüketimde fiyatların dengeli bir seyir izleyeceğini, ihracatta da önemli bağlantılar gerçekleştiğini anlatan Uçak, “Döviz kurunun dalgalanmasının ardından ihracatın finansmanı ile ilgili problemler yaşandı.  Bankalar ilk etapta kredileri dondurdu, yeni kredi kredi vermedi, limitlerimizi düşürdü.  Ancak gerekli girişimlerde bulunduk. TİM’in ve birliklerimizin yedek akçeleri devreye alındı. Eximbank ile TİM protokol imzaladı. İmzalanan bu protokol ve sağlanan kaynak can suyu oldu. Şu an banka yönünden, para ödeme yönünden hiçbir problem yok.  Alınan önlemler sayesinde şu an gayet iyi durumdayız” dedi. Merkez Bankası’nın yaşanan dalgalanma neticesinde faiz artırmak zorunda kaldığını ifade eden Uçak, “Yüksek faiz ile evet bedel ödeyeceğiz. Ancak bu doğru bir karardı. Faiz artırım kararını olumlu buluyoruz” diye konuştu.

TANITIMA AĞIRLIK VERECEĞİZ

Tanıtıma odaklandıklarını ve EİB olarak hiçbir fuarı kaçırmama kararı aldıklarını belirterek, “Dünyanın neresinde sektörümüzle ilgili fuar varsa orada olacağız. Yeni pazar imkanlarını, mevcut pazarları geliştirme imkanlarını değerlendireceğiz. Bu gelişmeler ışığında yeni sezon iyi olacak. Zor bir dönemden geçiyoruz ama zorun sonu ferahlık olacak, iyi olacak. Bir sonraki sene daha iyi olacak.  Çünkü, Dünya Türkiye’ye karşı birleşmiş elinden gelen kötülüğü yapmaya çalışıyor. Ancak Allah’ın izni ile hiçbiri başaramayacak, muradlarına eremeyecekler, zoru başaracağız” diye konuştu.  Uçak ayrıca, Türkiye genelinde taze meyve sebze ihracatının Ocak-Ağustos döneminde 1,4 milyar dolar, meyve sebze mamulleri ihracatının ise 1 milyar dolara ulaştığı belirterek Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yıla göre taze meyve sebze ihracatının yüzde 35 artışla 115 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatımız ise yüzde 7’ lik artışla 374 milyon olarak gerçekleştiğini bilgisini paylaştı.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları