ZORBANIN İSMİ YETTİ

Toprakla Gelen 29 Eylül 2018

 

Kıyı Ege  ile Marmara’nın batısında etkili olması beklenen ve ‘Zorba’ ismi verilen Tropik Fırtına nedeniyle balıkçılar denize açılamadı, balık bolluğu yaşanan Karadeniz’de de yağan yağmurlar ve kestane karası fırtınası nedeniyle ava çıkılamayınca birkaç gün önce kilosu 5 liradan satılan balıklar zamlandı. Palamutların kilolukları 15 lirayı buldu.  Bu etkenlerden dolayı Karadeniz’de torik de çıkmaya başladı. Balıkçılar, 3 ile 15 kilo arasındaki toriklerin büyük ilgi gördüğünü, yine bu hava şartları devam ettiği takdirde palamutların 1 hafta sonra 1,5 kilo olacağını, ancak bu durumda hamsi popülasyonunda azalma olabileceğini belirtiyor.

Samsun Balık Pazarı’ndaki fiyatları yüksek bulan vatandaşların balıkların boyutunu gördükten sonra almaya karar verdiğini belirten balıkçı Onurcan Köse, “3 gün önceye kadar 400 gramlık palamutları 8 liradan satıyorduk. Bugün ise palamutların boyu büyüdü ve kiloluk palamutlar 15 liradan satılıyor. Birkaç gündür devam eden kötü hava şartları balık bolluğunu biraz azalttı. İstavritin kilosu 8, barbunun kilosu 10, mezgidin kilosu 15 liradan satılıyor” diye konuştu.

Balıkların iri ve lezzetli olduğunu söyleyen vatandaşlar da fiyatların ilerleyen günlerde düşmesini beklediklerini ifade ettiler. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları