ZİGANA DAĞI’NDA HAYAT İDAME ÖĞRENİYORLAR

Toprakla Gelen 28 Ocak 2019

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun Zigana Dağı’nda düzenlediği temel kış eğitimine katılan dağcılar ağır kış şartlarında hayatta kalmayı öğreniyorlar.

Türkiye Dağcılık Federasyonu 2019 yılı faaliyet programında yer alan Dağcılık Kış Temel Eğitimi Kampı Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda gerçekleştiriliyor.  Ülkenin dört bir tarafından gelen 120 sporcunun katıldığı ve 7 gün sürecek olan kampta eğitmenler tarafından teorik eğitime tabi tutulan gönüllü sporcular hayatlarını 2 bin 50 metrede bulunan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezi yakınında kurdukları çadırlarda sürdürüyor. Kış aylarında barınma, malzeme kullanma, çığ bilgisi, çığdan korunma, çığa maruz kalınınca hayatta nasıl kalınır gibi konularda uygulamalı eğitimler alan sporcular zorlu koşularda kalırken, sporcuların en fazla etkileyen konu ise birkaç gündür bölgede etkisini gösteren şiddetli rüzgar ve fırtına oldu.

Kuvvetli rüzgar zaman zaman fırtınaya dönünce kurulan çadırlardan bazıları patladı. Kardan yapılan tuğlalarla çadırların etraflarının kapatılmasına rağmen gerçekleşen olayın ardından hasar gören çadırlarda kalan sporcular yan çadırlara geçmek zorunda kaldı.

TEMEL KIŞ EĞİTİMİ

Sporculara önce teorik bilgiler verdiklerini ve daha sonra Zigana dağının uygun ortamında teorik bilgilerin nasıl uygulanacağını sporcuların yaşayarak öğrendiklerini belirten Türkiye Dağcılık Federasyonu Teknik Direktörü ve Manisa Bölgesi Antrenörü Cengiz Erdener,

“Burada dağcılık federasyonunun kış temel eğitimleri kursu var. Onu icra etmeye çalışıyoruz. 7 günlük bir kurs. Kış ayında barınma malzeme kullanma, çığ bilgisi, çığdan korunma, çığa maruz kalınınca hayat nasıl kalınır gibi konularda uygulamalı eğitimler vermeye çalışıyoruz” dedi.  Erdener, Dağcılık Federasyonunun 8 kursu olduğunu, tüm kurslarımızı bitiren dağcıların isterlerse antrenör kursuna giderek, antrenörde olabildiği bilgisini paylaştı.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları