ZEYTİNYAĞINDA İŞLER KARIŞIK

Aydın Şener 23 Mart 2019

Aydın ŞENER

Ziraat Y. Mühendisi

Ülkemizde zeytinyağı üretiminin artmasının yanında faydalarının da bilinirliği artmakta, ayrıca kalite kriterlerinin de günden güne daha çok farkına varılmaktadır. Bu durumun bir uzantısı olarak erken hasat zeytinyağının normal hasat zeytinyağına göre daha yoğun tat, koku, vitamin ve antioksidan maddeler içerdiği bilinmekte ve özellikle butik üretim yapan işletmeler üretimlerinin büyük kısmını erken mevsimde toplayarak “erken hasat zeytinyağı” elde etmektedir. Erken toplanan zeytinden elde edilen zeytinyağı da büyük ihtimalle “natürel sızma zeytinyağı” olmaktadır. Yani diğer bazı olumlu özelliklerinin yanı sıra asitliği de oleik asit cinsinden yüzde 0,8 veya altında olmaktadır.

Geçtiğimiz üretim sezonunda üreticiler geçen yıllardan daha erken olmak üzere eylül ve ekim aylarında zeytin toplayarak işlemiş veya işletmiş ve en iyi zeytinyağını elde etmek için çalışmıştır.

BİRDEN FAZLA OLUMSUZLUK YAŞANDI

Buraya kadar her şey olumlu gitmiş fakat üreticinin toplama işçiliği ödeme nedeniyle en fazla nakit paraya ihtiyacı olduğu bu dönemde ülkemizin en büyük zeytinyağı üreticisi olan ve binlerce üyesi olmakla övünün Tariş Kooperatifi’nden gerekli desteği görememiştir. Böyle bir kooperatiften beklenen üretim zamanında ürün almak ve ürün bedelinin tamamını değilse bile o gün üreticinin nakit ihtiyacını karşılamak üzere bir miktar avans ödemektir. Bu yıl adı geçen kooperatif 21 Kasım günü alım fiyatı açıklamış ve o güne kadar üreticiyi özel sektörün eline ve insafına bırakmıştır.

Bu olumsuzluk yetmiyormuş gibi aynı üretim sezonunda Suriye’nin Afrin Kenti ve çevresinden zeytinyağı alınmış ve bir kısmı Türkiye zeytinyağı diye Avrupa ülkelerine ihraç edilmiş, muhtemelen bir kısmı da iç piyasaya sürülmüştür. Miktarlar konusunda değişik iddialar olmakla birlikte ithalat konusu hem dış basında hem de iç basında yer almıştır.

IOC’NİN SİTESİNDE PAYLAŞILAN HABER

IOC (International Olive Council – Uluslararası Zeytin Konseyi)’nin yayın organı olan Olive Oil Times’da yer alan bilgilere göre 35 bin ton zeytinyağı Afrin ve çevresinden Türk tüccarlar tarafından satın alınmış ve ambalajı değiştirilerek Avrupa ülkelerine Türkiye zeytinyağı olarak satılmıştır. Hatta adı geçen kuruluş haberi

https://www.oliveoiltimes.com/olive-oil-business/35000-tons-of-stolen-syrian-olive-oil-may-already-be-in-europe/67121

sitesinde “35.000 ton çalınmış Suriye zeytinyağı halen Avrupa’da olabilir” başlığı ile vermiştir. Haberin içeriğinde ise Afrin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nasir Hussu’nun ifadesinde Afrin’den zeytinyağı çalınmadığını, yağların Türk tüccarlar tarafından dünya fiyatlarından, çoğunlukla da İspanya fiyatlarından satın alındığını bildirdiği açıklanmıştır.

İç basında ise Afrin’den 5 bin ton zeytinyağı getirildiği ve 35-40 bin tona kadar getirilebileceği iddiaları değişik basın organlarında yer almıştır. Çoğunlukla da Afrin’den Hatay’a getirilen yağların ambalajlarının değiştirilerek ve dökme olarak işlendikten sonra ihraç edildiği iddia edilmektedir.

LİTRE FİYATINDA 3 LİRALIK DÜŞÜŞ YAŞANDI

Ülkemizde geçtiğimiz sezonda (2018 – 2019 sezonunda) 193 bin ton zeytinyağı üretileceği tahmini yapılmıştı. Halkımızın tüketiminin ise 150 bin ton civarında olacağı tahmin edildiğine göre 40 bin tonun üzerinde bir fazlalığımız varken Suriye’den hangi gerekçe ile olursa olsun zeytinyağı ithal edilmesi üreticimizi olumsuz etkilemiştir. Üretim zamanında 16 – 17 TL/Litre fiyatla dökme olarak satılan dizem zeytinyağları ithalat devreye girdikten sonra 3 lira kadar düşerek 13 – 14 TL/Litre fiyatla satılır olmuştur.

Sonuç olarak Suriye’nin Afrin kenti ve çevresinden getirilen 5 bin ton zeytinyağının ve getirilme ihtimali olan daha fazla yağın; zeytinyağı üreticisine ve sanayiciye zararı olmuştur.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları