ZEYTİNYAĞINDA FİYATLAR DİP YAPTI, ÜRETİCİ TEDİRGİN

Toprakla Gelen 04 Ocak 2019

Zeytin ve zeytinyağında ihracat rekoru kırılan geçtiğimiz yılın ardından iyi bir sezon beklentisinde olan üretici, düşen fiyatlara karşısında kayıp sezon endişesi yaşıyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında 5 asit rafinajlık yağın litre fiyatının 14 lira olduğu sektörde aynı yağ 10 liradan alıcı bekliyor. Salamuralık zeytinde alımı peşin, satışı vadeli yapmak zorunda kalan tüccarın kredi faizlerinin yüksekliği karşısında salamuralık zeytinlerde yağlığa ayrıldı. Sezon başında 193 bin ton olarak ilan edilen rekoltenin 210- 215 bin tona ulaşabileceği kaydedildi.

Uluslararası zeytinyağı pazarında da benzer bir durum yaşanıyor. Fiyatlarının anlık takip edilebildiği  İspanya merkezli http://www.poolred.com sitesinde rafinajlık zeytinyağının geçtiğimiz yıl 3 – 3 bin 400 euro seviyesindeki fiyatının rafinajlıkta 2 bin 300, sızma zeytinyağında ise 2 bin 600 euro olduğu görülüyor.

ALIM GÜCÜYLE ALAKALI

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Üyesi Nejat Özduran, fiyatların dip yapmasında bozulan arz talep dengesinin etkili olduğunu belirterek, “Tüketicinin alım gücü azaldı. Talebi kıstı. Arz olmayınca piyasada harekette yok” dedi. Zeytinyağı üreticisi bölgelerde üreticinin 17- 20 TL’den tüketiciye direkt satış imkanı olduğunu, aynı yağın market rafına girdiği andaki fiyatının 35  TL’ye bulduğunu kaydeden Özduran, “Asıl sıkıntı salamuralık zeytinde yaşandı. Zeytini alıp, 5 ay boyunca salamuraya yatıran, sonraki 5 ay ise bu ürünü satıp gelir elde etmeye çalışan üretici tüccar, yüksek kredi maliyetleri ve geçtiğimiz yıldan devreden salamura stoku karşısında zeytinlerini yağlığa yönlendirdi. Zeytin üretim merkezi Akhisar’da salamuralık zeytinlerin yüzde 70’i yağlık oldu. Fiyatların dip yapmasında bu durumda önemli bir etken” yorumunda bulundu.

DESTEK MEKANİZMASI İŞLEMELERİ

Özduran, 20 yıldan ekimi ve dikimi özendirilen zeytinyağında üreticinin tam para kazanacağım dediği anda yaşanan gelişmeleri endişe ile izlediklerini kaydetti. Özduran, “Tek temennim, üreticinin zeytine küsmemesi. Çünkü, üretici küserse, ağaçlar kesilir ve 20 yıllık emek bir anda heba olur. İlk etapta yapılması gereken 80 kuruş desteğin, ürün bazında 1. 5 liraya çıkartılması” dedi.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Kurucu Başkanı Mustafa Tan da yaşanan gelişmelerin dönemsel sıkıntılardan kaynaklandığını ve gerek iç, gerekse dış pazarda zeytinyağı pazarında hareketlenme beklendiğini ifade etti. Tan, “İlgili ve yetkili kurumlar, son derece hassas bu dönemde üreticinin şevkini kıracak açıklamalardan kaçınmalı. Zeytinyağı tüm dünyada yükselen değer. Anlık gelişmelere göre değil, uzun vadeli düşünmek ve davranmak yerinde olacaktır” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları