ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİ ARTMALI

Toprakla Gelen 24 Şubat 2019

Türkiye Otelciler Federasyonu, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) işbirliğinde GL Platform tarafından düzenlenen Ege Uluslararası 4. Otel Ekipmanları, Ağırlama Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı (HORECA) kapsamındaki “Ölümsüzlük Meyvesi Zeytin ve Zeytinyağı” konulu sunuma konuşmacı olarak katılan Eyüp Sabri Tuncer Genel Müdürü Atilla Arıman, Türkiye’nin zeytinyağı üretiminde çok iyi durumda olmasına karşın tüketimin düşüklüğüne dikkat çekti.

Arıman “Türkiye geçtiğimiz 190 bin tonun üzerinde üretim gerçekleştirdi. Üretim bu denli yüksek olmasına karşın tüketimde çok gerideyiz. Yıllık tüketim kişi başı 2 litre. O yüzden zeytinyağı bilincinin gelişmesi gerekiyor” dedi.

AĞAÇLARA BEBEĞİMİZ GİBİ BAKIYORUZ

Firma olarak ürünlerinin ana temasının zeytinyağından oluştuğunu ve 70 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Arıman “Zeytin üretimi işleme, gübreleme, sulama, budama ve hasat gibi beş zorlu aşamadan oluşan oldukça meşakkatli bir süreç. Buna rağmen modern üreticilik anlayışımızla zeytinyağı üretimimizi dünya standartlarına taşıdık. Verim alabilmek için mevsim ve yağış oranları önemli. Ancak doğru bakımlar olursa zeytin ağaçlarından her yıl yüksek verim almak mümkün. Bu yüzden ağaçlarımıza bebek gibi bakıyoruz. Zeytinleri döverek değil, sıyırma denilen çok hassas bir toplama yöntemi ile topluyoruz” diye konuştu.

ZEYTİNYAĞI BİR MUCİZE

Zeytinyağının sağlıklı bir besin olarak tüm dünyada kabul görmesi gerektiğini vurgulayan TAFED Başkan Vekili Rahmi Yılmaz ise zeytinyağının mucize olduğunu söyledi. Yılmaz “Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için zeytinyağı şart. Asit oranı düşük, mideyi rahat ettiren yağları tercih edin. Yağı damla damla kullanın, bol bol döküp yakmayın. Hala zeytinyağı ulaşmayan bölgelerimiz var. Meslektaşlarımıza bu konuda büyük bir sorumluluk düşüyor. Aşçılar zeytinyağı tüketimi için vatandaşları bilinçlendirmeli” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları