ZEYTİNYAĞI ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

Toprakla Gelen 10 Mart 2019

Uluslarası Zeytin Konseyi (IOC) ile Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, (UZZK) tarafından verilen Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödülleri sahiplerini buldu.

Olivtech 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda gerçekleşen törende “Yoğun Meyvemsilik”, “Orta Meyvemsilik”, “Hafif Meyvemsilik” ve “Olgun” olmak üzere dört farklı dalda 13 firma ödül almaya hak kazandı. Yoğun Meyvemsilik dalında birinci Nova Vera, ikinci Zeytin Tutkusu oldu. Orta Meyvemsilik kategorisinde birinciliği Poyraz, ikinciliği Advan, üçüncülüğü ise Doğa İncisi kazandı. Hafif Meyvemsilik’te ise Ovilo Nermin Hanım Zeytinliği birinci, Özgün ikinci, CMRT IV Kuşak ise üçüncü oldu. Olgun kategorisinde ise 5 ödül sahibini buldu. Birinciliği Pirgion, ikinciliği Dino, üçüncülüğü ise Ayazbey kazandı. Bu dalda Külahlı ve Egemden de Mansiyon Ödülü aldı.

ZEYTİNİ KISMANMAMAK ELDE DEĞİL

Zeytin ve zeytinyağı sektörüne dair açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve IOC Türk Delegasyon Başkanı Sezai Uçarmak, “Zeytinin her yönü fuar sayesinde konuşuluyor. Ben fındık üreten bir yerden geliyorum, fındığın böyle sahipleri yok. Zeytini kıskanmamak mümkün değil. Sektörün sorunları var. Ulusal düzeyde ele alınması gereken, sektör mensuplarının da dikkate alması gereken hususlar var. Zeytin konusunda bakanlıkların kafası oldukça net. Hastalıklar, yetiştirmelerle ilgili sorunlar olduğunu biliyoruz. Bunları çözmek gerekiyor. Hem üretim hem de pazarlama ile ilgili sorunları çözmeliyiz. Üretimden ihracata kadar ilgili olan tüm birimlerle, öneriler alıp toplantı yapmayı önerdim. En kısa sürede bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

YARIŞMAMIZ MARKA OLDU

UZZK Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet ise yarışmanın marka olduğunu belirterek, “Zeytin zararları, zeytin sineği gibi unsurlardan kalite kaybına uğradı sektörümüz. Buna rağmen şartlarını zorlayarak bu prestijli yarışmaya numune gönderen tüm sektörümüze teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda bu katılımın çok daha fazla olacağına inanıyorum. Ürünlerimize marka değeri olarak yansıyacağını düşünüyorum. Uluslararası piyasalarda ve market raflarında yer almasını diliyorum” dedi.  (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları