ZEYTİNYAĞI REKOLTESİ AÇIKLANDI: 193 BİN TON

Toprakla Gelen 26 Eylül 2018

Zeytin ve zeytinyağında rekolte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla açıklandı. 2018- 2019 sezonu sofralık zeytin rekoltesi 423, zeytinyağı rekoltesi ise 193 bin ton olarak ilan edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018-2019 zeytin ve zeytinyağı rekolte tahminini İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’ nde açıkladı. Pakdemirli, 2018-2019 sezonunda zeytinde 1,5 milyon ton rekolte beklendiğini,  bu miktarın 423 bin tonu sofralık zeytine ayrıldığını kalan miktardan ise 193 bin 613 ton zeytinyağı rekoltesi elde edileceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, zeytinin kutsal ve barış ile uzun ömrü temsil ettiğini söyledi. Sofralık zeytinde İspanya’dan sonra ikinci sırada, üretimde dünyada dördüncü sırada olduğumuzu hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Bence yeterli değil. Daha hızlı büyümeliyiz. İhracatı 100 bin tonun üzerine taşımamız lazım. Birinci de olabiliriz. Ege’den başlayarak bu işi tekrar ele alıp zeytinyağını insanlara anlatmamız lazım. İzmir dışında zeytinyağını anlayan pek yok” dedi. Bakan Pakdemirli, son dönemde dışarıda yeme alışkanlıkları artmasına rağmen hala zeytinyağından anlayan bulunmadığını ifade ederek, “Zaman zaman Yunan Adaları’na gidiyorum hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum” ifadelerini kullandı. Zeytinyağı okuryazarlığını artırmamız gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Bu şekilde tüketimi artırırız. 1,5-2 kilo tüketim çok az bunu artırmamız lazım. Kaliteli bir ürünü neden bizim vatandaşımız yemesin” dedi.

TAĞŞİŞ YAPANLARA GÖZDAĞI

Tağşişle ürünlere verilen cezalarla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Pakdemirli, “Artık bunu da caydırıcı hala getireceğiz. Cezaları ödenemeyecek boyuta getirirsek ve ‘ödeyemedim’ derse ‘kusura bakma yapmasaydın’ diyeceğiz. Hepimiz bunun karşısında olmamız lazım. Destekler konusuna gelince, 80 kuruş desteği artırırsak ne olur bilmiyorum ama ambalaj desteğini yükseltip ihracatı artırmamız lazım. Kalite artarsa üretici de sanayici de gayret gösterir. Egeliler olarak zeytinyağına sponsor olup onu anlatmamız lazım. Verilen destekler de önemli ama birilerinin eline oltayı vermek değil de balık tutmayı öğretmemiz lazım” açıklamasında bulundu.  (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları