ZEYTİNYAĞI FİYATI DÜŞTÜ, ÜRETİCİ SIKINTILI

Toprakla Gelen 27 Aralık 2018

Geleneksel ihraç ürünlerimiz arasında yer alan zeytin ve zeytinyağı üretici fiyatları dip yaptı. Sahip olduğu ağaç varlığı ve üretimle zeytin, zeytinyağının önemli üretim merkezleri arasında yer alan Manisa’da  geçtiğimiz yıl kilogramı 2 liradan işlem gören Gemlik tipi zeytine tüccar bu yılda 2 lira fiyat biçti. Zeytinyağında ise geçtiğimiz yıl 18 liraya kadar yükselen fiyatlar bu yıl 13- 15 seviyesine geriledi. Bir yılın sonunda ilaç, mazot, gübre ve işçilik ücretlerinin yüzde 50’nin üzerinde zamlandığı sektörde yaşanan bu gelişme üretici cephesinde endişeli bekleyişi beraberinde getirdi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, bu fiyatlarla üreticinin üretimini devam ettirmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Bu fiyatlar ile üreticinin kazanması mümkün değil. Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı üreticimiz zaten zor durumda. 13 -15 TL arasında üreticimiz zeytinyağı satarsa toptan zarar eder. Hiçbir şekilde para kazanamaz. Geçtiğimiz yıl zeytinyağı fiyatları bu aylarda 18- 20 TL arasındaydı.  İlçemizde zeytin rekoltesi düşük olunca zeytinyağı da düşük oluyor. Düşük olduğu zamanlarda fiyatın yüksek olmasını beklerken fiyatlarda düşüş gösteriyor. Ülkede her şeyin fiyatı artarken, zeytinyağı fiyatlarının düşük olması bizi düşündürüyor” diye konuştu.

FİYAT YÜKSELİRSE SAKALLARINI KESECEK 

Okur, üreticinin fiyat beklentisinin 20 lira olduğunu belirterek, “Üreticinin elinden zeytin yağının çıkış fiyatı 12 TL, marketlerde bu fiyat 25 TL’ye yükseliyor. Bunun devlet tarafından araştırılmasını istiyorum” dedi. Okur ayrıca zeytinyağı fiyatının 18 TL’ye yükseldiği takdirde sakallarını tamamen kestireceğini ifade etti. Okur, “Geçtiğimiz yıl üzüm eğer 6 TL olursa saçımı üç numaraya vurduracağımı söyledim. Üzüm 6 TL oldu ve saçımı üç numara kestirdim. Şimdi zeytinyağı 18 TL olursa sakallarımı tamamen kestireceğim” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN- İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları