ZEYTİNİN BEREKETİ, KADININ EMEĞİ: YIRCA MUCİZESİ

Toprakla Gelen 28 Şubat 2019

Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Köyü’nde imece usulüyle bir araya gelen 20 köylü kadının kurduğu Yırca Hanımeli Sabun Evi’nin Kozmetik Sorumlu Teknik Eleman sorunu çözüldü. Kimya Mühendisleri Odası Ege Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Erarslan, Yırca Hanımeli Sabun Evi’ nin gönüllü Kimya Mühendisi oldu.

Böylelikle Kozmetik mevzuatına göre Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemine bildirim kayıt işlemleri için Kozmetik teknik eleman sorunu çözülen ve Yırca Hanımeli’nin sabunlarının zincir maket ve diğer tüketim noktalarında satış ve pazarlamasının önü açıldı. Yeni ürün geliştirme konusunda da eli rahatlamış oldu.

İMECE USULÜYLE DESTEK

Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehlika Koç,yakın tarihte yaşanan ve 300’ün üzerinde canın yitirildiği maden faciasının yanı sıra termik santraller nedeniyle yaşanan çevre sorunlarının kendini ağır biçimde hissettirdiği Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Köyü’nde bir araya gelen kadınların yarattığı mucizeye destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Sabun Evi’nin teknik eleman ihtiyacı karşısında yönetim kurulu üyesi Nuray Eraslan’ın gönüllü olduğu bilgisini paylaşan Koç, “Kadınlarımızın başlattığı bu mücadeleye desteği bir sosyal sorumluluk olarak gördük. Tek eksikleri bu ürünlerin yaygın biçimde market ve benzeri yerlerde satışı için gereken ve Sağlık Bakanlığı’na yapılması gereken bildirim işlemleri için Kozmetik Sorumlu Teknik Eleman idi. Ancak, onların bir mühendis, sorumlu müdür istihdam edecek gelirleri yoktu. Bu konudan haberdar olmamızla birlikte yönetim kurulu üyemiz Nuray Eraslan gönüllü kimya mühendisi ve dolayısıyla Yırca Hanımeli’nin Kozmetik Sorumlu Teknik Elemanı oldu” dedi.

İDEALLERİNE ORTAK OLDUK

Kimya Mühendisleri Ege Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Eraslan ise, sahip oldukları tek geçim kaynağı zeytin ağaçlarının kesilmesiyle kadınların açlığa mahkum edilmesini kabullenmenin mümkün olmadığını belirterek, “Kadınlarımızın bu mücadelesine destek vermemiz, seslerine ses olmamız gerekiyordu. Zeytinyağından sabun ve gerçek balmumundan mumlar yapıyorlardı. Ürünleri de tamamen doğal ve çok kaliteli” diyerek şöyle devam etti, “Aslında benzeri tüm üretimlerde Sağlık Bakanlığı’na bildirim zorunluluğu ve ayrıca her Kozmetik Üretici Firmanın Kozmetik Sorumlu Teknik Eleman bulundurma zorunluluğu var. Teknik sorumluluklarını üstlenmekten ve Yırca’lı cefakar hanımların işlerini iyi ve düzgün yapma idealine ortak olmaktan çok memnum. Bundan böyle gerektiği zaman ve yerde onlarla olacağım.”

İMECE RUHU HAYAT BULDU  

Kadınların projesine başından bu yana destek olarak Yırca Köyü’ne taşınan Kenan Kahya’da kadınların bir araya gelmesinde ticari beklentinin değil, imece anlayışının etkili olduğunu vurguladı. Kahya,  Sürecin Yırca Köyü’nde kurulması planlanan termik santral ihalesini kazanan Kolin İnşaat’ın, Danıştay’ ın “acele” kamulaştırmanın yürütmesinin durdurulması kararını açıkladığı 7 Kasım 2014′ te iş makineleriyle 6 bin 600 zeytin ağacı kesmesiyle başladığını hatırlatttı. Kahya, “Termik santral projesinin hemen ardından köyden geçen İzmir- İstanbul Otoyolu için 10 binin üzerinde zeytin ağacı sessiz sedasız kesildi. Geçim kaynakları elinden alınan Yırca Köyü’nde kadınlar, örnek bir dayanışma ile Yırca Hanımeli İktisadi İşletmesi’ ni hayata geçirdi. Tüm kararların ortaklaşa alındığı bir model yaratıldı. İmece ruhu Yırcalı’da hayat buldu” diye konuştu.

KAR DEĞİL MUTLULUK ESAS

İktisadi işletmelerin kar maksimizasyonu için kurulduğunu Yırca Hanımeli’nde ise amacın kar değil mutluluk maksimizasyonu olduğunu ifade eden Kahya, “Yapılan anlamlı çabaların sonuç vermesi ve sorumlu müdür sorunumuzun çözülmesi bize itici güç olacak. Yakın bir zamanda zeytinyağlı sıvı sabun ve doğal deterjan üreterek zehirsiz temizlik ürünleri kategorisinde üretim planının hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu mutluluğa  ve sevince ortak olmak isteyen destekçilerimizi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Yırca Köyü Düzyaka Mevkii’ndeki şenliğimize bekliyoruz” diye konuştu.

YIRCA KADINLARININ EL EMEĞİ ‘KÖMÜRÜN İSİ SABUNUN MİSİ’ 


2
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Eda Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Eda
Ziyaretçi
Eda

Muhteşem bir dayanışma.Yırca köyü kadınlarını Sn. Kahya yı ve çok sevgili dostum, koca yürekli insan Müh. Nuray Erarslanı bu harika girişim konusunda tebrik ediyorum.

trackback

[…] çözümü için gönüllü olan Kimya Mühendisleri Odası Ege Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Erarslan, Yırca Hanım Eli kremi üretimi için çalışmalara başladıklarını […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları