ZEYTİNİN BAŞKENTİNDE DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ

Toprakla Gelen 19 Kasım 2018

Türkiye’nin zeytin başkenti olarak adlandırılan Akhisar’da Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Akhisar Ziraat Odası işbirliğinde Dünya Zeytin Günü’nu kutlayacak.

Dünya Zeytin Günü kutlamaları 23 Kasım’da “Zeytine Minnet Yürüyüşü” ile başlayacak. 24 Kasım’da ise Taş Konak’ta tüm gün boyunca zeytin ve zeytinyağlı yemekler ile yöresel lezzetler etkinliği ile devam edecek. Ayhan Sicimoğlu da vereceği konser ile Dünya Zeytin Günü etkinliklerine renk katacak.

ZEYTİNDE DÜNYA MARKASI

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Akhisar zeytinin “Dünya Markası” olarak “güçlü ve sürdürülebilir” üretimi için 8 yıl önce Türkiye’nin ilk Zeytin ve Zeytinyağı Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni hayata geçirdiklerini belirterek, ” Zeytinin merkezi olmamız nedeniyle bir zeytin enstitüsü için üniversitelerden destek alarak doğru bir planlama yapabilirsek, Akhisar çok daha önemli bir noktaya getirebileceğimiz bir yer olacaktır” dedi.


AKHİSAR ARANANLAR LİSTESİNDE

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, iyi tarım uygulamasıyla rekoltede “farklılığı” yakaladıklarını bunun da “kaliteyi” getirdiğini söyledi. Alhat, “Bu yıl rekolte ve zeytin kalitesinde Türkiye’nin en üst seviyesini gerçekleştirdik. Zaten ‘Kalite’ açısından sektörde ‘arananlar’ listesindeyiz” dedi. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy da, Akhisar’ın zeytin üretiminde dünyaya örnek bir üretim süreci uyguladığına dikkat çekti.  Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, 17 bin zeytin üreticisiyle Akhisar’ın büyük emeklerle büyük işler başardığını belirtti. Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç ise iyi tarım uygulamaları sonucu üreticinin verimli üretim gerçekleştirdiğini kaydetti.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları