ZEYTİNE DOKUNAN KADINLAR

Toprakla Gelen 09 Mart 2019

Olivtech 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk gelmesi sebebiyle zeytin sektörüne ömrünü adamış emekçi kadınlar adına bir ödül töreni düzenlendi. Kadın ve zeytin ağacının aynı anda anıldığı bu özel günde sektöre önemli katkıları bulunan öncü kadınlara ödül verildi. Törende, dalından sofraya zeytin ve zeytinyağı üretiminde emeği geçen tüm kadınlar saygıyla anıldı.

Tören kapsamında OLEATRIUM Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi” kurucusu Gürsel Tonbul, KÖSTEM Zeytinyağı Müzesi Kurucusu Güler Köstem, zeytin ve zeytinyağı üzerine önemli araştırmaları bulunan Prof. Dr. Güler Nişli ile 60 yılı aşkın bir süredir zeytin üreticiliği yapan Münevver Gönül’e tüm emekçi kadınlar adına ödül verildi.

Dünya Kadınlar Günü’nün fuara denk gelmesinin oldukça önemli olduğunu dile getiren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, “Zeytin ve zeytinyağı üretiminde emeği geçen kadınlarımızı onurlandırmak istedik. Bu ödülleri kendilerine zeytine dokunan tüm kadınlarımız adına veriyoruz” dedi.

Yöresel kıyafeti ile büyük ilgi toplayan ve ömrünü zeytin üreticiliğine harcayan Münevver Gönül ise; “76 yaşındayım, 60 seneden fazladır ellerim topraktan ayrılmıyor. Zeytin benim için hayat demek. Zeytinsiz bir hayat düşünemiyorum. Bu yaşıma kadar zeytinle yaşadım. Zeytin yetiştirmek emek ister, sevgi ister fakat size karşılığını fazlasıyla verir. Dalından yağına kadar her bir aşaması bizim için paha biçilemez. Sağlık için, uzun yaşamak için biz hep zeytin yedik, zeytinyağı içtik. Ona olan tutkumuzu anlatmaya kelimeler yetmez. Gençlerin bizden sonra bu mücevhere sahip çıkması lazım” diyerek duygularını dile getirdi. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları