ZEYTİNDE ERKENCİ SEZON

Toprakla Gelen 26 Eylül 2018

Aydın’ın Kuyucak ve Buharkent ilçelerinde yemeklik zeytin olarak yetiştirilen ‘Yamalak Sarısı’ cinsi zeytinlerin hasadına başlandı.

Bu yıl hasat sezonunun havaların kurak gitmesinden dolayı hasada erken başladıklarını belirten üreticiler, fiyatların ve rekoltenin düşüklüğünden dert yanıyor. Buharkent, halinde bu yıl alımların yaklaşık 15 gün önce başladığını belirten zeytinciler, hasada erken başladıklarını belirttiler. Bu sezon rekoltenin düşüklüğünün yanında fiyatların da geçen yılın altında olduğunu belirten yetiştiriciler, “Bahar mevsiminde dolu nedeniyle zeytinlerin önemli bir kısmını dolu vurdu. Şimdi de havalar kurak gidiyor. Masraf fazlalaştı, sattığımız ürün geçen yıldan daha ucuz. Bu yıl zor bir sezon yaşıyoruz” diye konuştular.

Aydın’ın Kuyucak İlçesinin Yamalak Beldesi ve çevresinde bolca yetiştirilen ve ’Yamalak Sarısı’ olarak tescillenen yeşil zeytinin erkenci olması, kırma, çizik ve çekirdeği çıkarılarak içinin çok rahat doldurulması nedeniyle son yıllarda çiftçinin yüzünü güldürmüştü. Yamalak ve çevresine mahsus mikro iklim koşullarında yetişen Yamalak Sarısı, Türkiye’nin en erken hasat edilen sofralık yeşil zeytin türü olarak biliniyor. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları