ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDE FUAR TARTIŞMASI

Toprakla Gelen 08 Mart 2019

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech – 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, devam ediyor. Açılmadan önce makinecilerin boykotu ile sarsılan fuarda zeytin ve zeytinyağı firmaları yabancı alım heyeti organizasyonununun yetersizliğinden, ziyaretçiler ise aradıklarını bulamamaktan şikayetçi oldu. İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Azası Gül Şener ise, sıkıntılara rağmen katma değeri artıracak faaliyetlere imza atıp geleceğe yatırımdan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Olivtech – 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nda ilk şok fuarın başlamasına sayılı günler kala makinecilerden oluşan 12 firmanın İstanbul’ da gerçekleşecek başka bir organizasyonu gerekçe gerekçe göstererek toplu şekilde katılmama kararı alması oldu. Söz konusu firmaların ‘Biz yoksak fuar yok, Olivtech iptal edilecek’ şeklinde kulis yaptıkları sektör temsilcilerine yansıdı. Fuar bu olumsuz gelişmeye rağmen kapılarını açtı.

Fuarda Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin organize ettiği tadım eğitimi, coğrafi işaret ve zeytincilik konularının işlendiği panel ve söyleşiler ilgiyle takip edildi. İzmir Ticaret Borsası, Güney Ege Kalkınma Ajansı gibi oda, borsa ve kalkınma ajanslarının şemsiye stand organizasyon katılımcıları da fuardan beklediği ilgiyi gördüklerini bilgisini paylaştı.Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği tadım ve satış yapılan standları açan firmalarda fuarın memnun bir diğer grubunu oluşturdu.

Şarap özel bölümünün katılımcıları ilk kez katıldıkları fuarda bireysel ilgiden memnun olduklarını belirtirken otel, restorant ve market gibi kurumsal satış kanalı temsilcilerinin katılımını görmek istediklerini dile getirdiler.

Ziyaretçi cephesinde şişeleme, ambalaj, makine ve ekipman konusunda yenilikleri görememek genel şikayet konusu olurken, geçtiğimiz yıl fuarı ziyaret ettiklerini belirten bir grup ziyaretçi ise fuarın çok kısa sürede dolaştıklarını ve sektöre dair yeni gelişmeleri daha yakından takip etmeyi sağlayacak organizasyon ve yapılanma dileklerini iletti.

İSTANBUL SEÇENEĞİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Fuara Antakya’dan katılan zeytin ve zeytinyağı üreticisi, tarım makineleri ithalatçısı Yahya Kemal Nalçabasmaz ise İzmir’in fuara sahip çıkamadığını belirterek, “Türkiye zeytinyağı üretimimin yüzde 60’ının tüketildiği yer İstanbul’dur. Ben üreticiyim. Ürünü tarladan alıyor, şişeye kadar taşıyor ve pazarlamasını yapıyorum. Benim bu malımı dünyaya satabilmem lazım. Fuara geliş sebebim budur. Zeytini, zeytinyağını zeytin üreticisine değil, alıcıya tanıtmam lazım. Ancak yapılan alım grubu organizasyonu gerçekçi değil. Listede Çin’den bir katılımcı gözüküyordu. Özellikle onunla görüşmek istedim. Çabalarım sonuçsuz kaldı. Filistin, Ürdün, Arabistan’dan katılımcılar var. Ancak, onlarla konuştuğunuzda da makine alımı için geldiklerini söylüyorlar. Fuarda makine sektörü yok. Düşüncem, fuarın tüketimin merkezi İstanbul’da gerçekleşmesidir. İzmir, ise üretimin merkezi olarak makine ve ekipman konusunda fuar organizasyonuna yönelmeli” diye konuştu.

DESTEĞE DEVAM EDECEĞİZ

İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Gül Şener de TOPRAKLA GELEN’e yaptığı açıklamada Akdeniz uygarlığının sembolü zeytin ağacı, onun meyvesi zeytin ve meyve suyu zeytinyağına sahip çıkmaya devam edeceklerini söyledi. Şener, “Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı uygarlıkların beşiği haline gelmiş ülkemizin bolluk ve bereketini gelecek nesillere aktarmamız için bize önemli bir kapı açıyor. Fuarda, Akdeniz kökenli olan ve 6 bin yıllık tarihi gelişimi içinde birçok efsaneye kaynak olan zeytinin topraktan sofraya uzanan yolculuğunu, üretim, tüketim ve ihracatına dair her şeyi konuşuyoruz. Sektörün geleceği için üreticiden son tüketiciye, uzmanlara, iç ve dış pazar dinamiklerine kadar her şeyi öğrenmeli, bilinçlenmeli ve uygulamalıyız” diye konuştu.

ELİMİZDE PARLAYAN BİR YILDIZ VAR 

Sektörün bir arada olmaktan vazgeçmemesi gerektiğini kaydeden Şener, şöyle devam etti, “Elimizde parlayan bir yıldız var. Bunu galaksiye dönüştürmek bizim elimizde çünkü kaynak çok. Bugün burada bulunan sektörün tüm paydaşları ile birlikte çalışmaya, daha kaliteli üretmeye ve dış pazara ürünlerimizi en iyi şekilde anlatmaya devam edersek eğer, fuarın kent ve ülke ekonomisine katkılarının yanı sıra bu toprakların mirasını gelecek nesillere aktarmış olacağız. Bu yıl 9’ncu kez düzenlediğimiz fuarımızda, başta zeytin ile zeytinyağı olmak üzere son tüketiciye ulaşan ürünlerin iç ve dış tüketimini artırmaya yönelik yapılabilecekleri konuştuk. Fuar bu yıl, tahminlerimizden de bereketli geçti. Çünkü en başta kendi kültürüne, tarihine ve toprağına sahip çıkmak için canla başla çalışan üreticilerimiz var. Onların emeği sayesinde bizler de buluşturmaktan, katma değeri yükseltecek faaliyetlere imza atıp geleceğe yatırım yapmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları