ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FUARI AÇILIYOR

Toprakla Gelen 05 Mart 2019

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Olivtech – 9. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı yarın (6 Mart Çarşamba) açılıyor. 9 Mart Cumartesi gününe kadar devam edecek Olivtech, lezzetin, sağlıklı gıdanın ve keyifli bir yaşamın ipuçlarını sunacak. Zeytin ile zeytinyağı tadımlarının yanında sektör profesyonelleri; fermente ürünler hakkında bilgi edinme fırsatı yakalayacak. Olivtech, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda üretici, ithalatçı, gıda sektörü profesyonelini fuarizmir’de ağırlayacak.

114 KATILIMCI YER ALIYOR

Bu yıl C Holü’nde düzenlenecek 9. Olivtech, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Birbirinden özel ürünlerin tanıtılacağı Olivtech’te; ikisi yabancı, 112’si ise Türkiye’nin çeşitli yerlerinden katılımcılar yerini alacak. İzmir başta olmak üzere Çanakkale, Hatay, Balıkesir, Aydın, Mersin, Muğla, İstanbul ve Manisa’dan gelecek katılımcılar, sektör profesyonelleri ile buluşacak. Olivtech’te ayrıca İtalya ve Almanya’dan da iki katılımcı yer alacak.

22 FARKLI ÜLKEDEN ALIM HEYETİ

Fuar içinde oluşturulan Hosted Buyer (Alım Heyeti Programı) alanında dünyanın çeşitli noktalarından satın almacılar, katılımcı firmalarla görüşmeler gerçekleştirecek. Olivtech Fuarı kapsamında Gürcistan, İran, Ürdün, Irak, Tunus, Cezayir, Hindistan, Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan, Pakistan, Kazakistan, Almanya, Fas, İsviçre, Yunanistan, Sudan, Çin, İspanya, Hollanda ve Makedonya’dan alım heyetlerinin gelmesi bekleniyor. Görüşmelerle birlikte Türk zeytin, zeytinyağı ve şaraplarının dünyanın her noktasına ulaşması ve bu sayede birçok yeni anlaşmaya imza atılması hedefleniyor.

DÖRT GÜN BOYUNCA ETKİNLİK

6 – 9 Mart tarihleri arasında sektörü buluşturacak Olivtech, birbirinden önemli etkinliklere de ev sahipliği yapacak. “Sofralık Zeytin Üretim, Tüketim ve İhracatı”, “Zeytinyağı Üretim, Tüketim ve İhracatı”, “Zeytin Sektörü ve Çevre”, “Coğrafi İşaret Tescili Başvurusu”, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için “Zeytine Ömür Veren Kadınlar”, “Sofralık Zeytin ve Zeytinyağında Coğrafi İşaretleme”, “Zeytinyağı Demek Sağlık Demek”, “TEYDEP / KOSGEB Proje Başvuru Süreçleri” gibi sektörü yakından ilgilendiren konular gündeme gelecek.

Olivtech’te ayrıca Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin Kalite Kontrol Programı Sertifika Töreni ve Uluslararası Zeytin Konseyi – Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Türkiye Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni gerçekleşecek.

ŞARAP VE ZEYTİN TADIMLARI

En son 2009 yılında düzenlenen VINOLIVE – Zeytin, Zeytinyağı, Şarap ve Teknolojileri Fuarı’nın ardından geçtiğimiz yıl yeniden sektör profesyonelleri ile buluşan şarap bu yıl da Olivtech’te olacak. WSET, London Wine Academy, Ecole du Vin gibi eğitim kurumlarından önemli birçok sertifikaya sahip, sektörün önemli şarap tadım uzmanlarından, Şarabın ABC’si isimli kitabın yazarı Levon Bağış Olivtech Fuarı’nda olacak. Şarapseverler, “Levon Bağış ile Şarabın ABC’si” adlı Tadım Atölyesi’nde çeşitli şarapları tatma olanağı bulacak. Bu yıl fuarda sofralık zeytin tadımları da olacak. 6 ve 8 Mart’ta Şahnur Irmak, Ferişte Güngör Öztürk, Meltem Zengin ve Dudu Gönül Tolun “Sofralık Zeytin Tadım Eğitimi”nde çeşitli zeytinlerin tadımını yaptıracak.Fuara katılan tüm firmaların zeytin ve zeytinyağları; İZFAŞ’ın organizasyonu ile Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) temsilcileri ve Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencileri tarafından Olive Oil Bar ve Olive Bar’da tanıtılacak. Fuar boyunca C Holü’nde ziyaretçilere tadım yapabilmeleri için hizmet verecek.

10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık olacak Olivtech Fuarı’nı ilk 3 gün sadece sektör profesyonelleri, son gün ise son tüketiciler ziyaret edebilecek. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları