ZEYTİN KÜMELENDİ…

Toprakla Gelen 21 Eylül 2018

Edremit zeytin ve zeytinyağını uluslararası pazara taşımak için güçbirliği oluşturma kararı meyvesini verdi. Edremit Kaymakamlığı, Edremit Belediyesi, Edremit Meslek Yüksekokulu, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ziraat Odası ve Edremit Ticaret Borsası’nın girişimi ile başlatılan “Edremit Zeytin Kümesi” oluşturuldu.

Edremit zeytin ve zeytinyağının yurtdışına açılması ve gerektiği tanınırlığa ulaşmasını hedefleyen “Edremit Zeytin Kümesi” ilk toplantısını yaptı. Edremit Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit MYO Müdürü Raif Sakin, Edremit Tarım ve Orman İlçe Müdürü Recep Özbudak, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet H. Semerci, Belediye Başkan Yardımcısı ve Edremit Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ertaş, Edremit Ziraat Odası Genel Sekreteri Ali Yılmaz Diker, Edremit Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü Remzi Acarer, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Edremit Zeytincilik Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tuba Öncül Abacıgil, Edremit Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör. Mücahit Kıvrak,  zeytin ve zeytinyağı üreticileri katıldı.

BOLLUK, BEREKET, EKMEK KAPISI

Zeytin ve zeytinyağının Edremit için çok önemli olduğunu ve ilçenin en önemli geçim kaynaklarının başında geldiğini kaydeden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Zeytin bizler için bereket, bolluk demek, ekmek kapısı demek. Yöre insanımızın en önemli geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağımızı uluslararası tanınırlığa ulaştırmak adına küme kurulma girişimine başladık. Bu girişim sayesinde Edremit Zeytin ve Zeytinyağı uluslararası düzeyde tanınacaktır” dedi.

SEKRETARYA ETO’DA

 

 

Edremit Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hakkı Semerci ise, sekretaryasını üstlendikleri çalışma ile Edremitli zeytin üreticisi KOBİ’lerin ihracata yönelteceklerini belirterek, “Edremit’te KOBİ’lerin tek başlarına yabancı pazarlara girmeleri, ve bu pazarlarda tutunabilmeleri çok zordur. Bu nedenle biz de ETO olarak firmalarımızın uluslararası pazarlara küme yapısı ile açılım yapmaları için destek oluyoruz. Bu projede yapılacak ihtiyaç analizi çalışmasından sonra firmalara; katma değer yaratacak, rekabet güçlerini arttıracak eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek. Yurt dışında; ortak pazar araştırmaları, pazar ziyaretleri, ikili iş görüşmeleri ve tesis ziyaretleri gerçekleştirilecek” diye konuştu.

VARIZ DİYEN FİRMALAR

Aktay Zeytincilik , Ali Pekin Gıda, Avre Zeytincilik ,  Denizer Zeytincilik , Dr. Yağcı , Drop Zeytincilik ,  Erçevik Zeytincilik , Erkan Aykan Zeytincilik, Ferhatoğlu Zeytincilik  Fora Zeytincilik, Hanya Zeytincilik, Kanyon Zeytincilik, Kayahan Ticaret, Midas Zeytinyağı , Semercioğlu Zeytincilik ve Pidasus Zeytincilik firmaları kurulacak kümeye katılma kararı alırken bu sayının önümüzdeki günlerde hızla artması bekleniyor.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları