MİLLETVEKİLLERİNİN AFRİN TARTIŞMASI

Toprakla Gelen 24 Kasım 2018

TOPRAKLA GELEN/ AKHİSAR

Sıkıntılı bir sezon geçiren zeytin ve zeytinyağı sektöründe üretici, tüccar, ihracatçı çözüm arayışlarını hızlandırdı. Dünya zeytin gününde üretici, tüccar ve ihracatçı; siyasilerden sorunlara çözüm ve destek beklerken, siyasiler arasında Afrin tartışması çıktı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, gelecek hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne zeytin ve zeytinyağı sektörü için araştırma komisyonu kurulması önerisinde bulunacaklarını belirterek, “Afrin’den 5 bin ton yağ gelecek. Afrinli üretici mutlu, kendi üretimiz mutsuz” dedi. Bakıroğlu’na yanıt veren Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Rekolte 190 bin ton, gelen yağ 600 ton. 600 ton gelmiş fiyat düşmüş demek abesle iştigal etmektir” dedi.

Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Akhisar Ziraat Odası işbirliğinde kutlanan Dünya Zeytin Günü’nde fiyatlardaki çöküşün nedenlerini konuşan siyasi parti temsilcileri arasında Afrin tartışması yaşandı. Akhisar Taş Konak’ta gerçekleşen toplantıda konuşan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, üreticinin emeğinin karşılığını alma zamanı gelmesine, “Bırakın emeğinin karşılığını, masrafını dahi alamadı” dedi. Maliyetlerin arttığını, faizlerin yükseldiğini, tüccar ve sanayicinin piyasaya girmekte nazlandığını kaydeden Bakıroğlu şunları söyledi, “Zeytinde kilogram maliyeti 2.5 lira. Satış fiyatı da, 2.5 – 3 lira. Zor günler yaşıyoruz. Afrin’den üçüncü ülkelere satılmak kaydıyla 50 bin ton zeytinyağı geleceğini ve bunun tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla piyasaya verileceğini söylediler. Fiyatlar düştü. Tarım Bakanlığına soru önergesi sunduk. Yanıt verilmedi. Bakanlık bütçe görüşmelerinde Sayın Bakan’a şahsen sorma fırsatım oldu. Afrin’den 5 bin ton zeytinyağı gelecek. Bunun şu ana 600 tonu gelmiş. Buna isyan ediyoruz. Hasadın en yoğun olduğu zamanda 3. ülkelere satılmak kaydıyla olsa dahi bu piyasayı çökertir. Nitekim öyle oldu. Geçen yılda Tunus’tan 10 bin ton yağ getirilmişti. Afrinli üretici mutlu, burada üretici mutsuz. Bu yağ hasat zamanından sonra piyasaya sunulabilirdi. Biz CHP olarak önümüzdeki hafta TBMM’ye zeytin için araştırma komisyonu kurulması için önerge vereceğiz. Destek bekliyoruz.”

ÇİFTÇİYLE ALAY ETMEK, DALGA GEÇMEKTİR

Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ise geçtiğimiz yıl fiyatlar 12- 15 lira iken kimsenin fiyatlar niye böyle demediğini, teşekkür dahi edilmediğini belirterek, şunları söyledi: “Fiyat düşünce eleştiriler geldi. Oysa arz talep dengesini bakmak lazım. Fiyat çok düşük. Neden çok düşük. Maliyetler arttı faizler arttı tamam. Ancak, Afrin’den gelen yağ neden oluyor demek çiftçimizin moralini bozmaktan başka bir şey değildir. Afrinden 1 kilo zeytin gelmemiştir. Afrin’den zeytin geldi fiyat düştü demek çiftçi ile alay etmektir. Dalga geçmektir. Sorunlardan kaçmaktır. Bizim, yapısal çözümler bulmamız lazım. Çiftçimizi siyasete alet etmememiz, kurban etmemiz lazım. Zeytinyağında  17 lira fiyat verildi. Çok da iyi fiyat. Afrin, orada duruyor. 600 ton zeytinyağı geldi. 190 bin ton üretim var. Düşüşü Afrin’ e bağlıyorlarsa oturup yine konuşmak lazım. Seçim için böyle konuşarak, çiftçimizin alın terine haksızlık yapmayalım. 190 bin ton da 600 ton gelmiş fiyat düşmüş demek abesle iştigal etmektir. Kardeşlik birlik beraberlik içinde yaşayacağız. Afrin de zeytin var zeytin ağacı var. Kapalı bir bölge zeytini almayalım. Kim alacak Yunanistan mı, İtalyan mı alsın? 100 bin insanı mutlu etmek niye kötü bir şey. Onlar gülsün bizde gülelim. Biz Akhisar’ı da güldüreceğiz, Afrin’ i de güldüreceğiz. Fellik fellik ihracatı artırmanın yolunu arayacağız. İspanya’ya İtalya rağmen Türk zeytinyağını ihraç edeceğiz.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları