YOZGATLI KADINLARIN ‘ÇİÇEK’ BAŞARISI

Toprakla Gelen 29 Mart 2019

Yasak olduğu için endemik çiçek türlerini yurt dışına çıkartamayan Yozgatlı kadınlar, iğne oyasıyla çiçekleri birebir örüp Çin’de düzenlenecek olan EXPO 2019 Fuarı’nda dünyanın beğenisine sunacak.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesi Halk Eğitim Merkezindeki kursiyerlerin ilmek ilmek nakış nakış işlediği endemik bitki çeşitleri 20 Nisan’da Çin’in başkenti Pekin’de başlayacak olan EXPO 2019 Fuarı’nda görücüye çıkacak. Kursiyerler iğne, ip, tığ, boncuk ve tel kullanarak ülkenin farklı yerlerinde yetişen nesli tükenmek üzere olan Muğla lalesi, yitik lalesi, ebersarısı, kazankarası, Erzincan yöresine ait şahtülübaş çiçeği, Van ve yöresinde yetişen ters lale gibi 13 endemik bitkiyi iğne oyasına işliyor. Kursiyerlerin, usta öğretici Züleyha Serbes öncülüğünde iğne oyasına işledikleri bu ürünler 20 Nisan’da Çin’de görücüye çıkacak.

İĞNE OYASI İLE İŞLEYEN TEK İLÇE 

Çayıralan Halk Eğitim Merkezi el sanatları bölümü usta öğreticisi Züleyha Serbes, şu anda iğne oyası endemik çiçekleri çalışan tek ilçe ve kurs oldularını belirterek, “Biz 20 kursiyerimizle ülkemizin farklı yerlerinde yetişen ve çoğu tükenmeye yüz tutmuş endemik çiçeklerimizi doğadaki aslına uygun olarak iğne oyası ile çalışmalar yapıyoruz. Bu yaptığımız çalışmalar 10 Nisan’da Çin’e gitmek üzere yola çıkacak. 20 Nisan’da da dünyanın huzurunda görücüye çıkacak. 2 bin 500 metrekarelik bir EXPO alanının içinde bize ayrılmış bölümde çiçeklerimizi sergileyeceğiz. Çoğu ülkemizin farklı yerlerinde yetişen ve nesli tükenmek üzere olan çiçeklerimiz var. Muğla lalemiz var, yitik lalemiz, ebersarımız, kazan karamız, Erzincan yöremize has şahtülübaş diye bir çiçeğimiz var. Van ve yöresinde yetişen ters lalemiz var, 2 bin metre rakımın üzerinde yetişen yabani çiğdemlerimiz var. Aynı zamanda paşasoğanımız var. Bütün bunların çalışmalarını yapıyoruz” dedi. (İHA)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları