YİYECEĞİNİZ ZEYTİN GÜZEL KOKMALI

Toprakla Gelen 07 Mart 2019

Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı etkinliklerle devam ediyor. Kahvaltı ve yemek sofralarına misafir olan zeytin çeşitlerinin gündeme geldiği, bu yıl ilk kez düzenlenen Sofralık Zeytin Tadım Eğitimi sektör profesyonelleri tarafından büyük ilgi gördü.

İLK KEZ GERÇEKLEŞTİ 

Sofralık Zeytin Tadım Eğitimi’nde sektör profesyonelleri, sofralarda bulundurulan yeşil ve siyah zeytin çeşitlerini tatma imkanı buldu. Tadımların yanında kokular, asit oranı, sertlik veya yumuşaklık gibi unsurların da incelendiği tadım eğitimini Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Mühendisi Dr. Şahnur Irmak ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nden Gıda Yüksek Mühendisi Ferişte Güngör Öztürk gerçekleştirdi. Eğitimi Çin’den gelen heyetler başta olmak üzere katılımcılar ve sektör profesyonelleri de takip etti.

BU ŞEKİLDE ZEYTİNLER TÜKETİLEBİLİR

Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Mühendisi Dr. Şahnur Irmak, sağlıklı bir sofralık zeytinin nasıl olması gerektiğini anlattı. Irmak, “Zeytini yemek için alacağımızda sadece zeytin kokmalı. Başka yabancı koku hissetmemelisiniz. Mesela acımış tereyağı, acımış peynir ya da organik çürümüş maddelerin kokusu gibi olmamalı. Ayakkabı kokusuna ya da lağım kokusuna benzememeli. Bunlara dikkat ederek zeytin aldığınızda temiz olduğunu belirtir. Temiz kokan zeytinleri istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. ‘Çekirdeği çok siyahmış ya da az siyahmış’ konusu da önemli değil. Önemli olan zeytinde taze kokular olmalı. Zeytin; taze, temiz ve güzel kokacak. Bu şekilde zeytinler tüketilebilir” ifadelerini kullandı. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları