VERİM DÜŞTÜ, FİYAT ARTTI

Toprakla Gelen 22 Eylül 2018

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde fasulye üretiminde düşük verim, yüksek fiyat getirdi. Yeşil fasulyenin fiyatı geçen yıla göre yüzde 50- 100 arttı.

Yaklaşık 3 bin dekar alandaki ekimle Türkiye’nin en çok yaş fasulyesinin üretildiği Şuhut ilçesinden birçok şehre fasulye gönderilirken, geçtiğimiz yıla göre ekim alanlarında yüzde 30 artış oldu. Geçen yıl 1 lira ile 1,75 liraya tarladan satılan fasulye fiyatları, bu yıl 1,5 – 4,5 TL arasında değişirken, üreticiler çeşitli hastalıklar yüzünden bu yıl verimin düştüğünü belirtiyor. Semt pazarlarında 7- 10 lira arasında satılan fasulye fiyatı üreticisini memnun ederken üretici Halil Çatalkaya, “Haftada 4 çuval getiriyorum ve iyi paraya satıyorum. Malına göre iyisi 3 lira kötüsü var 4 lira’’ dedi.

BU İŞİ BURDUR KAPTI

Fasulye tüccarı Münir Karakaya ise fasulye üretim merkezi Şuhut’un bu özelliğini Burdur’a kaptırdığını belirterek, “Biz Şuhut olarak bu işi Burdur’a kaptırdık. 2000 yılında Burdur başladı, biz ise 90’lı yıllarda başladık. Ambalaj konusunu çözdüler, İşçi sıkıntıları da yok. Ben toptancıyım ve pazardan alıp kendim sarıyorum. Fiyat üzerine 100 – 150 lira nakliye biniyor, buna hamal parası biniyor ve götürüyor malı teslim ediyorum. Komisyon ve vergi derken biz doğru düzgün para da kazanamıyoruz tüccar olarak. Tüccarın çoğu Burdur’da şuanda’’ diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları