UZLAŞMA SAĞLANDI…

Toprakla Gelen 08 Ekim 2018

Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile domates üreticileri arasında taahhütlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle ürün bedellerinin ödenmemesi ve  ödeme emri gönderilmesiyle başlayan gerginlik uzlaşma ile çözüldü. Firma, taahhüdünün yüzde 70’ini teslim etmeyi yeterli buldu. Yüzde 70’in altında ürün teslim eden üreticiler ise yeni sezonda teslim ettikleri miktar üzerinden sözleşme imzalayacak. Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, yapılan görüşmeler sonunda fabrikanın üreticiye ödemelere başlayacağına bunun da piyasaya büyük bir hareketlilik getireceğine dikkat çekti.

İzmir’in Torbalı ilçesinde salça üretimi yapan Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sezon öncesinde sözleşme imzalayan domates üreticileri arasında  taahhüt ettikleri miktarda ürünü teslim edememeleri üzerine anlaşmazlık çıkmıştı. Teslim ettikleri ürünün parasını alamayan üreticilere, fabrikadan taahhüt ettikleri miktarla ilgili ödeme emri gönderilmiş, bu duruma tepki gösteren üreticiler, 3 Ekim Çarşamba günü fabrika önünde toplanarak paralarının ödenmesi talebinde bulunmuştu.

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, Bayındır Ziraat Odası, belediye başkanları ve kaymakamların devreye girdiğini, firma yöneticileri ile yapılan değerlendirme sonrası konunun uzlaşma içinde çözüldüğünü söyledi. Üreticinin yaşadığı mağduriyetin giderilmiş olmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Girgin, “Anlaşmaya göre firma, taahhüdünün yüzde 70’ini teslim esasını dikkate aldı. Bu oranda ürün teslim edenlerle ilgili bir sıkıntı yok. Yüzde 70’in altında ürün teslim edenlerle ise gelecek üretim yılı için teslim ettikleri ürün kadar sözleşme imzalanacak. Yani 100 ton sözleşme imzalayan bir üreticinin, 70 ton ürün teslim etmesi yeterli ama örneğin taahhüdünün yüzde 60’ını teslim ettiyse, gelecek yıl yüzde 60 üzerinden sözleşme imzalayacak. Meselenin böyle uzlaşı içinde çözülmesinden büyük memnuniyet duyduk. İşletme gecikmeden ödemelere başlayacak. Anlaşma ile üreticinin mağduriyeti giderildi, para sorunu çözüldü. Piyasaya önemli bir para girişi de sağlanmış oldu” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları