DSİ’DEN UŞAKLILARA İKİ MÜJDE BİRDEN GELDİ

Toprakla Gelen 14 Ocak 2019

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Uşak Sivaslı Karaboyalık Göleti ve Sulaması ile  Eşme Eşmeli Göleti ve Sulaması yatırımlarını tamamladı. İki yatırımın tamamlanması ile birlikte Uşak’ın verimli toprakları su ile buluşurken, içme suyu temininde sıkıntılar son bulacak. Yine derelerdeki taşkın riski azaltılmış olacak.

DSİ’nin insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmaktadır. Önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN ELDE EDECEĞİ GELİR ARTACAK

Bu kapsamda Uşaklı çiftçilerinin yüzünü güldürecek ve ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacak Ege tarımını güçlendirmek ve bölge ekonomisini kalkındırmak amacıyla hazırlanan Ege Gelişim Projesi ( EGEGEP) kapsamındaki Uşak Sivaslı Karaboyalık Göleti ve Sulamasının” hedeflenen süre içerisinde, 2018 yılı sonu itibari ile tamamlandığını kaydeden Aydın, toplam maliyeti 6 milyon 300 binTL olan proje ile 640 dekar tarım arazisini borulu- basınçlı şebeke sistemi ile sulamaya hazır hale getirildiğini kaydetti.

Aydın, “Uşaklı çiftçilerin yüzünü güldürecek bu proje, tarlalarda verim artışı ve ürün çeşitliliği yaratacak, sulama maliyetlerini düşürecektir. Çiftçinin cebine ve mahsullerine adeta can suyu olacak proje ile milli ekonomiye yıllık 660 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir” dedi. Aydın ayrıca Uşak Eşme Eşmeli Göleti ve Sulamasının da tamamlandığını belirterek bu yatırımla 850 dekar verimli tarım arazisi borulu-basınçlı sisteme kavuşacağını, bölgede ürün çeşitliliği ve verim artışı ile üreticinin her yıl 925 bin lira daha fazla gelir elde etmesinin hedeflendiğini kaydetti. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları