ÜRETİM VE BEREKET VURGUSU

Toprakla Gelen 20 Eylül 2018

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program’ı TOPRAKLA GELEN’e değerlendirdi. 

Çalışan, üreten her kesim için en büyük sorunun belirsizlik olduğunu kaydeden Kestelli, “Geleceğini göremeyenler ne önüne yeni hedef koyabilir ne de yatırım yapabilir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ve ‘Dengelenme, Disiplin, Değişim’ parametreleri üzerine oturan Yeni Ekonomik Program, bu belirsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik detaylı adımlar içeriyor. Gerçekçi bir bakış açısı ve titizlikle hazırlanmış. Programın merkezinde istikrar ve sürdürülebilirlik yer alıyor. Ayrıca tasarrufu ön plana çıkartarak ve bunu kamu mekanizmalarından başlatarak adeta bu yönde bir seferberlik çağrısı da içeriyor” diye konuştu. 

YENİDEN ÜRETİM EKONOMİSİNE GEÇİŞ

Programda yeniden üretim ekonomisine geçişin ön planda olduğunu, cari açığın azaltılması için ilaç, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörlerinin öncelikli olarak ele alınacağının yanı sıra  ihracatın destekleneceği ifade edildiğini kaydeden Kestelli, Tarıma direkt olarak vurgu yapılan bölümde “Milli Birlik Projesi hayata geçirilerek tohumdan sofraya gıda değer zinciri, gıda güvenliği ve uluslararası rekabet önceliğinde yeniden yapılandırılacaktır. Bu kapsamda Hal Yasası çalışmalarına destek verilecektir” ifadesi dikkati çektiğini belirterek şunları söyledi, “Genel ekonomi içinde yüzde 6,1, istihdamda 19,4 oranında yer tutan ve Türk tarımının belini büken, tohumdan gübreye dışa bağımlılık oranının azaltılarak öz kaynaklara yönelecek olmamız sevindirici. Tarımda öze dönüş, programın 2 milyon yeni istihdam hedefine ulaşmasında da etkin rol oynayacaktır. Ayrıca, Çin ve Afrika ülkeleri gibi yeni pazarlara ağırlık verilecek olması da üretim ve ihracat süreçlerine olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Tüm bunlarını yanı sıra, ihracatı desteklemek amacıyla Eximbank’ın öz kaynaklarının daha da güçlendirileceğinin; nakdi kredi, ihracat kredi sigortası ve garanti imkânlarını geliştirerek ve çeşitlendireceğinin açıklanmasını da tarım ve gıda ihracatını teşvik edeceğini düşünüyorum.”

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Kestelli son olarak ülke ekonomisine 127 yıldır katkı sağlayan İzmir Ticaret Borsası’nın merkezine emeği ve üretim ekonomisini koyan, uzun soluklu bir yol haritası sunan Yeni Ekonomik Programın tarım ve ticaret hayatında ürünün değerini, ticaretin bereketini arttıracağına inancını dile getirdi. Kestelli, “Belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlamak için üzerimize düşen her şeyi yapmaya da hazırız. Bu süreçte Türk tarımının ‘Tarım 4.0’ çerçevesinde geleceğe hazırlanması, verimliliğin yükseltilmesi, markalaşmaya yatırım yapılması, yeni pazarların geliştirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile devam eden işbirliklerinin de Yeni Ekonomik Program çerçevesinde hız kazanacağına inanıyor; ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları