ÜRETİCİ, ÇÖZÜM BEKLİYOR

Toprakla Gelen 04 Ekim 2018

Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin, ilçede salça üretimi yapan Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin domates üreticilerine, taahhütlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle ürün bedellerini ödememesi ve  ödeme emri gönderilmesi üzerine yaşanan durumun takipçisi olduklarını söyledi.

Girgin, geçtiğimiz yıllarda dekar başına 19- 20 ton ürün alınırken, bu yıl hastalığın vurduğu domates veriminin dekar başına 7- 8 tonlara gerilediğini belirterek, “10 dekardan 400 ton ürün alan üretici bu yıl 310 ton ürün hasat etmiş. İlçe  Tarım Müdürlüğü, Bayındır ve Torbalı Ziraat Odası olarak verim düşüklüğünün hastalıktan kaynaklandığını tespit etmişiz. Ancak, firma yetkilileri siz beyan verdiniz, imza attınız. Beyanınızla verdiğiniz miktar örtüşmüyor diyerek teslim etmediği miktarı değil, parasının tamamını ödemiyor. Fabrika üreticiye 100 bin lira ödeme yapacak, taahhüt ettiği halde teslim edemediği ürünün değeri 40 bin lira. İşletme, kalan 60 bin lirasını da ödemiyor. Parasını tahsil edemeyen üretici piyasaya olan borcunu ödeyemezken, yeni sezon için hazırlık da yapamaz halde” diye konuştu.

BAKAN PAKDEMİRLİ HABERDAR EDİLDİ

Girgin, şu an Torbalı ve Bayındır’da 400 kadar üreticinin problem yaşadığını ifade ederek konuyu bölge milletvekili Atilla Kaya’ya aktardıklarını,  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin konudan haberdar olduğunu vurguladı. Girgin, “Bize aktarılan Tukaş Yönetim Kurulu’nun konuyu tekrar değerlendireceği ve yarın (5 Ekim Cuma) konu ile ilgili açıklama yapacakları. Sonucu bekliyoruz” dedi. Görüşlerine başvurmak için ulaşmaya çalıştığımız Tukaş temsilcileri ise konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in Torbalı ilçesinde salça üretimi yapan Tukaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sezon öncesinde sözleşme imzalayan domates üreticileri,  taahhüt ettikleri miktarda ürünü teslim edememiş, teslim ettikleri ürünün parasını alamayan üreticilere, fabrikadan taahhüt ettikleri miktarıla ilgili ödeme emri gönderilmişti. Bu duruma tepki gösteren üreticiler, 3 Ekim Çarşamba günü fabrika önünde toplanmış fabrika yetkilileri ile yaşanan gerginlik sonrası  bölgeye jandarma çağrılmıştı.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları