ÜNİVERSİTELİ GENÇ ÇİFTÇİ KARAHAN: “DÖNECEĞİM”

Toprakla Gelen 13 Şubat 2019

Uşaklı Genç Çiftçi Ümit Karahan, bundan 6 yıl önce Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından devlet memurluğu sınavlarına girdi, yazılı sınavları aştı ama sözlü mülakatlarda elendi. Karahan’ın beklediği iş fırsatı memleketinde karşısına çıktı. Uşak’ın Sivaslı İlçesi Erdeniz Köyü’nde yem bitkisi yetiştirmeye başladı. Ardından hayvancılığa adım attı. Artan girdi maliyetleri ile baş edemeyerek sektörden çıktı. Şu an hayvancılığa dönmenin yollarını arayan Ümit Karahan ile İzmir Tarım Fuarı’nda Ofis Yem Standında karşılaşıyoruz. Yanıbaşında babası Ahmet, annesi Sakine. Eşref Şekerli’yi beklerken TOPRAKLA GELEN olarak hikayesini not alıyoruz.

Ümit Karahan, Eşref Şekerli, Ahmet Karahan, Sakine Karahan

YATIRIMA KARAR VERME SÜRECİ

Mezun oldum. İş arıyorum. Bu arada elime bir miktar para geçti. Uşak’ta memleketten tarla aldım. O tarlaya ne ekeceğimi düşünürken, internette Eşref Şekerli ile tanıştım. Onun videolarını, paylaşımlarını takip ediyordum. Baktım yem bitkileri para kazandırıyor. Maliyeci olmanında avantajıyla oturdum hangi ürünü ekersem, hangi işlemi yaparsam maksimum parayı kazanabilirim diye hesap yaptım. Eşref Ağabey’e danıştım. Eşref Ağabey, ne dediyse yaptım. Dönümünden civar tarlalardan geleneksel yöntemle eken kişilere 2- 2.5 kat daha fazla verim aldım. Daha sonra bunu satmak yerine hayvancılık yapmaya karar verdim. Bu arada Genç Çiftçi Projesi’nin hibe desteğine, ardından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başvurdum. Prosedürlerini tamamlamama karşın destek alamadım.

PROSEDÜRÜ BIRAKTIM 3 TANE DÜVE ALDIM

Baktım prosedürleri tamamlamama rağmen ses seda yok. Kendi imkanlarımla 3 tane montofon düve aldım. Onları simental ile melezledim. Yaklaşık on adet simental yetiştirdim. Bunu da tamamen kendi ürettiğim kaba yem ve Eşref Şekerli’nin önerdiği yöntem ile başardım. Yapabileceğim maksimum hayvancılığı 2018’e kadar devam ettirdim. 2018′ de maliyetler çok fazla arttı. Bu arada evlilik hazırlıklarım devam ediyordu. Hayvanları sattığım takdirde düğün masraflarımı çok rahat karşılayabiliyordum. Başka çıkar yol bulamayınca hayvanları sattım. Düğünümü yaptım.

YATIRDIĞIMIN ALTI KATINI KAZANDIM

4 sene sonunda hayvancılıktan yatırdığım sermayenin 6 katını kazandım. Maliyetleri düştüğüm zaman ise ilk girdiğim sermayeyi 3- 3.5′ e katlayarak sektörden çıktım. Para kazandım mı kazandım. Bu sektöre girmesem ne yapardım? Köydekiler ne yapıyorsa onu yapardım. Yani tarlaya tahıl ekerek, kuru tarım yapardım. Ben hayvancılık yaparak bu işten karla çıktım. Düğünümü yaptım. Evimi aldım. Şu an tekrar girmek isterim ama maliyetler yüksek olduğu için giremiyorum. Aslında büyükbaşın yanı sıra küçükbaş havyancılıkta yapmak istiyorum. Maliyetleri minimum tutarak daha az maliyetli, aile işletmesi mantığı ile 20- 25 hayvana bakabilecek tarlam mevcut.

GÜBRE VE ENERJİ BAŞLICA GİRDİ KALEMLERİ

Maliyetleri artıran kalemlerin en başında gübre ve elektrik geliyor.50 kglık DAP gübresinin çuvalı yüzde 100 zamla 200 liranın üzerine çıktı. Yonca üretiyorum, yeraltı suyundan besleniyorum. Kuyuyu vurdurduğumda elektriğin kwh’i 20 kuruşken 50 kuruşa çıktı. Arpa, buğday hala 70 kuruş. 4 yıl önce kuru fasulye yetiştiriyordum. 4 yıl önce fiyat neyse bugün o. Ben fasülyeyi 10 liraya satamıyorum. Ama girdiler katlamış durumda. Ben buna rağmen tarıma, hayvancılığa dönmek istiyorum.

SORUNLARA DEĞİL FIRSATLARA ODAKLANMALI 

Demirin tonu 4 bin liraya çıkmış. Ben nasıl 2 ton demir alayım da barınak yapabileyim. Nasıl 100 bin lira verip, slaj makinesi alabileyim. O tarım makinesini alabilsem sadece benim değil, bölgedeki 15 köyün çok işine yarayacak. Çünkü, slaj hayvancılıkta, kaba yemde en büyük payı alıyor. Köyde şunu gördüm. Slaj basmasını bilmiyoruz. Yabancılar bir slaj paketleme makinesi yapmış. Hiç çürütmeden slaj yapabiliyor. 20 dönüm slaj ekiyorum. Maliyeci olarak analiz ettiğimde bu makineyi alsam, civar köylere iş yapsam bile 5 yılda bu makinenin maliyetini karşılayamıyorum. Tarım Kredi Kooperatifi ya da başka kurum bunu satın alıp, tüm köyleri dolaşmalı. Yulaf gibi yeşil hasıl dediğimiz slajları paketleyip çiftçiye teslim etmeli. Bu makine alınsa ne olacak. Bu makinenin iş göreceği benim bulunduğum yörede 15 tane köy var. Her köyde 200 civarı büyükbaş var. Yaratacağı katma değeri düşünürseniz bu makine çok iş görür.

Eşref Şekerli

SONSÖZ YERİNE

Tarım fuarında TOPRAKLA GELEN dostu Emir Çetinkaya aracılığıyla tanıştığımız genç girişimcinin yol göstericisi Eşref Şekerli sonsöz olarak şu saptamayı yapıyor: “Bu genç adam kimse ona bir şey göstermeden kendi kendine istihdamını sağlamış. Şu anda istikrarsızlıkla işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Halbuki burada şuna dikkat çekelim. Birincisi internet üzerinden yapılan yayınlar, sosyal medyanın gücü, gençlerin bize inanması. Bu genç girişimci kardeşimiz, köydeki insanın sen ne anlarsın yoncadan, köylülerin yapamadığı işi sen nasıl yapacaksın demesine rağmen yılmadan, bıkıp usanmadan öğrenerek, bölgesindeki hayvan hastalıkları, hayvanın beslenmesi, doğumu ile ilgili bilirkişi konumuna gelmiş . Biz bunu sadece sosyal medya ve interaktif yayıncılık aracılığı ile yapabiliyorsak devlet neden bu açığı değerlendirmiyor. Devlet niye insanları kendi çiftçisini eğitmek için böyle olağanüstü bir gayret göstermiyor?”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları