ÜLKEMİZİN DIŞ TİCARET PROBLEMİ

Toprakla Gelen 03 Ocak 2019

AYDIN ŞENER

Ziraat Yük. Mühendisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı birlikte çalışarak aylık dış ticaret rakamlarını açıklarlar. Bu çalışma genellikle 1 ay kadar sürdüğünden açıklama da takip eden ayın son günü yapılır. Kasım 2018 ayı dış ticaret rakamlarının açıklanması Aralık 2018 Ayının son gününde yapıldı. Buna göre son 3 ayın gerçekleşen ithalat ve ihracat rakamları şöyledir.

Eylül 2018 Ayında yapılan ithalat 16 milyar 326 milyon dolar, ihracat ise 14 milyar 456 milyon dolar olmuştur. Fark 1 milyar 870 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88. 5’dir.

Ekim 2018 Ayında yapılan ithalat 16 milyar 176 milyon dolar, ihracat ise 15 milyar 719 milyon dolar olmuştur. Fark 457 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 97. 2’dir.

Kasım 2018 Ayında yapılan ithalat 16 milyar 180 milyon dolar, ihracat ise 15 milyar 529 milyon olmuştur. Fark 651 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 96. 0’dır. (İthalat ve ihracat rakamları TÜİK sitesinden alınmıştır.)

Her 3 ayda da en fazla ithalat Rusya’dan, ihracat ise Almanya’ya yapılmıştır. İleri teknoloji ürünlerinin ihracat içindeki payı yüzde 3. 2 ile yüzde 4. 2 arasında gerçekleşmiştir. Her 3 ayda da yapılan ithalatlar 2017 yılının aynı ayına göre azalmış, ihracatlar ise artmıştır. Buna rağmen hala ithalat ihracattan fazladır. Bu 3 ayda dış ticaret açığının devamlı azalması gibi bazı ayrıntılar varsa da bu makalenin ana konusu bu ayrıntılar değil, ülkemizde onlarca yıldan beri süren ihracatın ithalatı karşılamaması yani her yıl dış ticaret açığının oluşmasıdır.

Bu 3 ayın 2017 yılı ve 2018 yılı ABD doları fiyatları şöyledir.

Eylül Ekim Kasım

2017 yılı 3, 43 3 57 3. 80

2018 yılı 6. 62 5. 96 5. 57

(Döviz fiyatları TCMB sitesinden ve ayın ilk çalışma günleri dikkate alınarak yazılmıştır.)

Bu iki yılın aynı aylarında ortalama yüzde 68’lik fiyat artışı vardır. Türk Lirasına karşı döviz fiyatının artması hem ithalatı kısıtlar (ithal malların fiyatları artacağı için), hem de ihracatı kolaylaştırır (dış ülkelerde fiyat tutturmanın kolaylaşacağı için). Dövizdeki bu fiyat artışları ile ithalat azalmış, ihracat artmıştır; fakat hala ithalat ihracattan fazladır.

Bazı ekonomistler dış ticareti futbol maçına benzeterek “ihracatınız ne kadar yüksek olursa olsun, eğer ithalatınız daha yüksekse; siz bu maçta yenik sayılırsınız. Diğer bir ifade ile attığınızdan çok gol yemiş sayılırsınız” demektedir.

Ülke ekonomisinin düze çıkması, enflasyon baskısının oluşmaması, bütçenin açık vermemesi ve borçlanmanın azalarak faiz ödemelerinin oluşmaması için mutlaka dış ticaret açığının kapatılması yani ihracattan fazla ithalat yapılmaması veya tersi bir ifade ile ithalattan çok ihracat yapılması ve katma değeri yüksek (ileri teknoloji) ürünlerin ihracatının arttırılması gerekmektedir.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları