UCUZ ETİ SOSYAL SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ

Toprakla Gelen 23 Kasım 2018

 

İlgili Haber: BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN ÇİFTÇİYE MÜJDE

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ucuz eti sosyal sorumluluk olarak gördüklerini belirterek, “Türkiye’de 81 ilde teşkilatı olan üç büyük markette 29 lira kıyma, 31 lira kuşbaşı et satışları devam etmekte. Bunu da devam ettirebildiğimiz sürece devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi. 
İzmir’de düzenlenen Ege Ekonomik Forumuna katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, “Şu anda dünyada Almanya otoda, beyaz eşyada birinci. Çin neredeyse her şeyi üretebiliyor. ABD’de hala dünyada öncü bir yol oynuyor. Değişen küresel dengelerin, akıllı telefonların yapay zekanın uzay madenciliğinin konuşulduğu bir dünyada yaşıyoruz. Köyden kente göçle mücadele ederken, bir yandan yağış azalıyor, bir yandan da üretim azalıyor. Dünyada üretilen gıda maddelerinde, her üç kilo gıda maddesinin bir kilosu atılıyor. Bununda yarım kilosu yenebilir düzeyde. Öte yandan da 30 ülkede gıda, 80 ülkede su sıkıntısı yaşıyor. Küresel ısınmanın yüzde 20 ile 40 arasında verim düşüşüne neden olacağını söylemek lazım. Mevcut sanayi uygulaması yani yeni bir şeyler üretmezsek, sulama sularını arttırmamız lazım. Yüzde 67 tarımsal alanları arttırmamız lazım. Tarım arazileri dünya çapında yok oluyor, su kaynakları da dünya çapında azalıyor” diye konuştu.

TARIMDA MİLLİ BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Gelecekte dünyayı doyuranın dünyanın lideri olacağını ifade eden Pakdemirli, “Tarım siyasete açık, günlük siyasete açık. Tarımı siyasetten ayrı tutmamız lazım. Hakikaten zor bir ev ödevimiz var. Tarımda milli birliğe ihtiyacımız var. Hep birlikte yan yana yürümeye ihtiyacımız var. Pamuğu gömlek yapıp satmamız lazım. Tarım ürünlerini de gıda olarak satmak lazım. Fındığı gıda maddesi olarak satmamız lazım” dedi. Zeytinyağında İzmir’in en büyük ihracatçılardan olmasına rağmen yüzde 80’inin hala dökme olarak ihraç edildiğini kaydeden Pakdemirli, zeytinyağına katma değer yükleyip öyle ihraç edilmesi gerektiğini ifade etti.

RAKAMLARLA TARIM

Türkiye’de son 15 yılda tarımla ilgili çalışmaları da anlatan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Son 15 yılda tarımla ilgili genel vaziyet ne? Tarımsal destekleme 1.9 milyardan, 15 milyara çıkmış. Büyükbaştaki havyan sayısı 9.9 milyondan, 16 milyon adete gelmiş. Küçükbaşta bu rakam 44 milyon adete gelmiş. Balık tüketimimiz 2002 yılında yılda 6.7 kilogram iken, 2017’de bu rakam 5.5 kilograma gerilemiş. Balığı yemeği arttırmamız lazım. Tavukta 2002 rakamı 10 kilogram iken, 2017’de 26 kilogram olmuş. Tavukta artış var. Ette ise yılda 6 kilogram olan tüketim15 kilograma çıkmış. Ben diyorum ki balığı daha fazla yememiz lazım. Kasaplık et ithalatımız olmayacak. Tüketici tercihleri ete yönelik olduğu için bizim bu konudaki ithalat bağımlılığımızı bitirmek için üç senelik bir program yapacağız. Türkiye artık kesinlikle ithalata bağımlı olmaktan çıkacaktır. Ucuz et satışımız da devam edecek.”

SÖZLEŞMELİ TARIMA DÜZENLEME

Sözleşmeli tarımda düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Pakdemirli, “Sözleşmeli tarımda hep köylüyü suçluyoruz ama sanayici de köylü kadar suçlu. Bununla ilgili bir mevzuat yasa düzenlemesi yapmamız lazım. İki tarafın haklarını savunan sözleşmeli tarıma geçersek planlamayla ilgili önemli adım atmış olacağız. Spekülatif fiyatlara karşı önemli bir adım atmış olacağız. Planlamayla birlikte teknolojiyi mutlaka kullanmamız lazım. Desteklemeyi de böyle koymak lazım. Desteklemenin bir faydası var mı? Var. Hasılayı arttırıyor mu? Arttırıyor. Hayvancılıktaki verimi çok daha fazla. Ancak bunların etkisini tekrar gözden geçirmemiz lazım” dedi.

HAZİNE ARAZİLERİNİN KİRALANMASI

Hazine arazilerinin kiraya verilmesinin yanında vatandaşa artık parasal yönden de destek verdiklerini anlatan Bakan Pakdemirli, tarım kooperatiflerine değinip, “Elbette birliklerde, kooperatiflerde olacak. Sivil toplum gelişecek bana göre demokrasi için en büyük şartlardan bir tanesi. Hala çiftçilik yaptığım için köylülerini içindeyim. Herkes kooperatif kuruyor. Bu işi derleyip toplamamız lazım. Bunun için çalışma yapacağız ama bunun zorlamayla olmasını istemiyorum. Siz kendiniz birleşin. Japonya bunu yaptı. Japonya’da tek biri kooperatifin 50 milyar geliri var. Kooperatifler üretici ile tüketicinin buluşturulmasında önemli bir rol almalı ve edinmeli” ifadelerini kullandı.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları