TÜTÜN REKOLTESİNDE YÜZDE 25 DÜŞÜŞ

Toprakla Gelen 01 Ekim 2018

Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Servet Yaprak, tütünde yüzde 25 rekolte düşüşü beklediklerini açıkladı. Yaprak, “Türkiye’de yaprak tütün üretimi fındık ve üzümün ardından ihracat rekortmeni ürünümüzdür. Bu nedenle hükümetimizin tütün üreticimize destek vermesi gerekmektedir” dedi.

Tütün Eksperleri Derneğinin 63. Seçimli Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul’da Tütün eksperleri ile beraber tütün ve tütün mamulleri sektörünün temsilcileri de yer aldı. 70. Kuruluş yılını kutlamaya hazırlanan derneğin genel kurulunda Tütün eksperleri ile tütün ve tütün mamulleri sektörünün sorunlarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Yapılan seçimlerin ardından Servet Yaprak’ ın yeniden başkanlığına getirildiği yönetim kurulu belirlendi.

Tütün Eksperleri Derneği Başkanı Servet Yaprak, yaptığı konuşmada tütün tarımının içinde bulunduğu sıkıntılar ve çözüm önerilerini dile getirdi. Yaprak, “Bu yıl Ege bölgesinde geçen yıla oranla yüzde 25 civarında bir rekolte düşüşü beklemekteyiz. Şu anda meslektaşlarımız tütün üretim mıntıkalarında göz tesbitlerini yapmaktadırlar. Türkiye’de yaprak tütün üretimi fındık ve üzümün ardından ihracat rekortmeni ürünümüzdür. Bu nedenle hükümetimizin tütün üreticimize destek vermesi gerekmektedir” dedi.

DÜNYA YAPIYOR, BİZDE YAPABİLİRİZ

Dünya tütün piyasasındaki Yunanistan, Makedonya gibi rakip ülkelerin, hükümetleri vasıtası ile sigara üreticisi firmalara alım garantileri getirdiklerini kaydeden Yaprak şöyle devam etti,  “Bizim de benzer bir yol izlememiz gerekir. İç Piyasada Tüketilen Tütün Mamulünde Yerli Tütün Kullanım Oranı yükseltilmelidir. Özellikle iç piyasada satılan tütün mamullerinde yerli tütün kullanım oranının yüzde 13 seviyelerine inmiştir. Bu rakamın yükseltilmesi için çözüm üretmemiz gerekmektedir. Sarmalık Kıyılmış tütün piyasasına ve kayıt dışı üretime ilişkin kalıcı çözüm üretilebilmesi için mutlaka yasaya girmiş bulunan üretici kooperatifleri tanımlamasının yasal altyapısı hazırlanmalı ve içi doldurulmalıdır. Tütün ve Alkol Piyasası düzenleme Kurumu kapatılarak Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesine alınmasına rağmen bakanlık bünyesinde iş ve işlemlerin nasıl yürütüleceğne dair net bir tablo oluşmamıştır. Kurumun görev sahasının genişletilerek hizmetlerin taşradan ve ilk elden yürütülmesi Tütün Teknolojisi Mühendislerinin isteğidir.”

Yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Servet Yaprak, İsmail Teket, Tahir Günal, Savaş Seyhan, Defne Erşen, Kubilay Koç, Erdinç Yetimoğlu


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları