TÜRKİYE’NİN TOPRAKLARI MUĞLA’DA ANALİZ EDİLİYOR

Toprakla Gelen 18 Ocak 2019

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile birlikte üniversite yerleşke içerisinde kurulan Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı bugüne kadar 5 bin 574 toprak, bin 196 bitki, 232 su, analizi yaparak üreticilerin yanında oldu.


2015 yılında kurulan laboratuvarda ayrıca 29 farklı il ve Kıbrıs’tan toplam bin 44 adet toprak bitki ve sulama suyu numuneleri gelerek analizleri yapıldı. Denizli’den 90 toprak, 95 bitki, Tekirdağ’dan 39 toprak, 104 bitki, Çanakkale’den 143 toprak, 4 bin 140 bitki, Kahramanmaraş’tan 56 toprak, 4 bitki numunesi yapıldı. Ayrıca 9 farklı ilin önde gelen tarım firmaları tarafından gönderilen 292 adet toprak bitki ve sulama suyu numunelerinin analizleri de laboratuvarda yapıldı.

AYNI ZAMANDA TARIM KENTİ

Muğla’nın doğal ve tarihi güzellikleri yanında bereketli topraklara sahip olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, turizm kenti olarak bilinen Muğla’nın önemli bir tarım kenti olduğunu belirtti.

Gürün, “Tarım, çiftçi, kooperatifler, üretim, toprak, emek bizim için çok önemli kavramlar. Ülkemizde ne yazık ki tarım alanında izlenen yanlış politikalar yüzünden üreten bir toplumdan her şeyi ithal eden bir toplum haline geldik. Muğla eşsiz güzellikleri ile turizm kenti olarak bilinse de bereketli toprakları, başat ürünleri ile bir tarım kentidir. Bu bereketli toprakların hakkını vermek, çiftçilerimizin topraklarını satmaması için Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. “Toprağını Satma Ürününü Sat” sloganımız ve hizmetlerimizle üreticilerimizin ata topraklarında kalmasını, köyden kente göç etmemesini amaçlıyoruz. Bu hizmetlerden belki de en önemlilerinden biri de Tarım Laboratuvarımız. Bereketli topraklarımız analiz edilerek hangi ürüne, hangi gübreye daha uygun olduğunu üreticilerimize bilimsel olarak söylüyoruz. Eskiden kalan yöntemlerle değil bilimsel verilerle üreticimizin katma değeri yüksek ürün üretmesini ve Ata’mızın söylediği gibi Üreten köylümüzün milletin efendisi olmasını istiyoruz” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları