TÜRKİYE’NİN HOLLANDASI HEDEFİNE ULAŞMAYA AZ KALDI:

Toprakla Gelen 02 Mayıs 2019

Kent içinde faaliyet gösteren gıda firmalarını bir çatı altında toplamak düşüncesi ile yola çıkan Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) temel atacak firmalar, OSB alanındaki teraslama çalışmalarının tamamlanmasını bekliyor. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelen Mehmet Eriş’i makamında ziyaret ederek başarı dileklerini ileten OSB Yönetim Kurulu üyeleri, OSB arazisindeki kot farkını gidererek teraslama işleminin sonuçlandıracak hafriyat çalışmalarının bir an önce başlaması dileğinde bulundu.

Ödemiş OSB Yönetim Kurulu Üyesi Gürcan Ekler, “Ödemiş OSB tarım ve tarıma dayalı sanayinin gözdesi bir noktada. Şu an 5 bin m2’lik 4, 10 bin m2’lik 2 parselimiz kaldı. Bu parsellere talip olan firma sayısı ise 15’i geçti” diye konuştu. Bölgede 2 tesis kurmayı planlayan Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı törenle temel attığını, bir firmanın üretime başladığını kaydeden Ekler, sırada bekleyen gıda, ambalaj, demir çelik, çeşitli makine imalat firmalarının temel atmak için gün saydığını belirtti. Ekler, “Şu an tek sıkıntımız seçim süreci nedeniyle beklemede olan OSB alanındaki teraslama ve mevcut karayolu ile OSB girişindeki kot farkını giderecek hafriyat çalışmaları. Bu konudaki talep, beklenti ve dileklerimizi iletmek için OSB yönetimi olarak geçtiğimiz günlerde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’i ziyaret ettik. Konu ile yakından ilgilendi. Parsel sahibi yatırımcı firmalar, temel atmak için sırada bekliyor. Teraslama ve hafriyat işlemi ne kadar hızlı sonuçlanırsa fabrikaların bacası o kadar hızlı tütecek” diye konuştu.

ENDER BAŞKAN DEVREDE

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar’ın Ödemiş OSB’nin her konusu ile yakından ilgilendiğini ve geçmiş dönemde olduğu gibi belediye başkanının OSB Başkanı olması önerisini dile getirdiğini ifade eden Ekler, “Yatırımcı istim üzerinde bekliyor. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, büyük olasılıkla OSB’nin de başkanı olacak. Ender Başkan’ın da görüşü bu yönde. Bizde hemfikiriz. Dolayısıyla yakın bir zamanda OSB’nin hafriyat işlemleri başlamasıyla yeni yatırımların temelleri atılır” dedi.

TEMELİ 1994’TE ATILMIŞTI

Temeli 1994’te atılan Ödemiş OSB 53 hektar alan üzerinde kuruldu. Süt ve hayvancılıkla anılan bölgeyi Türkiye’nin Hollandası yapma parolası ile yola çıkan Ödemiş OSB, 45 parsele sahip. Bölgede yatırım için sırada bekleyen firmalar arasında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra çeşitli makine imalat, çiçek, tohum, plastik, kauçuk, demir çelikçiler yer alıyor. Bölge tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde yaklaşık bin 500 kişilik istihdam ve yıllık 1 milyar liralık üretim hacmine sahip olacak. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları