TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TARIM İHTİSAS ORGANİZESİ GELİYOR

Toprakla Gelen 09 Nisan 2019

İzmir’in Dikili ilçesinde Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Altyapısına 200, üst yapıya 800 milyon TL olmak üzere toplam 1 milyar liralık yatırım gerçekleşecek TDİOSB’de 3 bin 500 kişi istihdam edilecek.

Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçılar Birliği ortaklığında ve Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle hayata geçirilecek proje, Ege Bölgesi’nin enerji ihtiyacını jeotermal kaynaklardan sağlayan ilk OSB’si olacak.

Proje kapsamında gelinen son noktayı paylaşmak ve istişarede bulunmak amacıyla Ege Bölgesi Sanayi Odası’ gerçekleşen toplantıya Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ege İhracatçı Birlikleri  Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir Valiliği YİKOB Dikili Temsilcisi ve Dikili Kaymakamı Alper Faruk Güngör, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ile Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri katıldı.

SEKSEN ADET 25 DEKARLIK SERA

Dikili İlçesi İsmetpaşa Mahallesi’nde yapılması planlanan Jeotermal Kaynaklı Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi kuruluş işlemlerinde gelinen noktanın istişare edildiği toplantıda konuşan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç “bugün burada çok büyük bir projenin kalp atışlarını hep birlikte dinliyoruz. İzmir Dikili’de yapılan bu proje Türkiye’nin en büyük projelerinden biridir.  Burada toplam 80 adet 25 dekarlık sera kuracağız ve hepsi yüksek ileri teknolojili olacak. 200 milyon TL altyapı yatırımı, 800 milyon TL üstyapı yatırımı yani toplamda 1 milyar TL yatırımla çok büyük bir projeye imza atacağız” dedi. Kurulacak olan seralarda 3 bin 500 kişinin istihdam edileceğini dile getiren Oruç “Seracılık eğitim merkezi, kurutma tesisleri, işleme paketleme tesisleri de kurmayı hedeflemekteyiz. İl Müdürlüğümüzün de yardımlarıyla adım adım bölgeye ait ihtiyaç listesi çıkardık. İnşallah İzmir ve Dikili, Menderes, Kınık, Bergama Torbalı, Tire ve adını sayamadığım diğer ilçelerimize de Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgeleri kurma çalışmalarımız devam edecektir” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları