TÜRKİYE, MİLLİ TARIM POLİTİKASIYLA KALKINIR

Toprakla Gelen 09 Aralık 2018

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, tarım sektörüne yapılan yatırımların tüm dünyada arttığına dikkat çekerek, Türkiye’nin geleceğinin yerli ve milli tarım politikası oluşturulmasından geçtiğini söyledi.

Bölünen tarım arazilerinin yarattığı sıkıntıya dikkat çeken Armağan, şehirlerin büyüme planları hazırlanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’nın mutlaka birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Armağan, ülke olarak sadece yeni konutlara değil, yeni tarım alanlarına ihtiyacı gündeme getiren Zeynep Erkunt Armağan, “Milli tarım politikası kişilere bağlı olarak sürekli değişmemeli. Kalıcı bir şekilde kısa, orta ve uzun vadeli olmalı. Çiftçinin ihtiyaçlarına ve ülkenin yapısına uygun olarak şekillendirilmeli. Yurtdışında uygulanan modellerin tümünün ülkemiz için uygun olması gerekmiyor. Bizim kendi ülkemizin gerçeklerini esas alan politikalarımız olmalı. Çünkü. Türkiye’nin iklim ve toprak çeşitliliği farklılık gösteriyor. Ülke olarak çok çeşitli ürün üretme potansiyeline sahibiz . Bu da farklı ürün politikaların gerekli kılıyor” dedi.

ÇİFTÇİ GELECEĞİNİ GÖREBİLMELİ

Milli tarım politikasının birçok farklı konu başlığını kapsadığını kaydeden Armağan, Yerli tohum bankaları kurulmalı, hibrid tohumlarla tarım politikası olmaz. Gübremiz, ilacımız yerli olmalı. Hayvanımız yerli ırk olmalı. Çiftçi önünü görmeli. 5-10 yıl sonra ne yapıyor olacağını bilmeli. Milli tarım politikasının bir diğer önemli unsuru da kooperatifler olmalı. Çünkü kooperatifler çiftçiyi hem eğiterek bilinçlendiriyor; hem de bir pazarlama gücü sunuyor. Bu konuda ilgili bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri bir araya gelerek ortak bir görüş birliğine varmalı” ifadesini kullandı.

YURTDIŞINA BAĞIMLI HALE GELDİK

Türkiye olarak gübre ve tohumda yurtdışına bağımlı bir hale gelindiğini ifade eden Armağan, milli tarım politikası kapsamında atılacak adımlarla bunlar da yerlileştirilmeli ve dışa bağımlılığın önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti. Artan dövizle birlikte çiftçilerin girdi maliyetlerindeki artışın çağın gerektirdiği cihaz ve ekipman kullanımının önünde engel oluşturduğunu vurgulayan Zeynep Erkunt Armağan, “Avrupa birliği normlarında Tier 4 motor kullanılması gerekli, fakat biz ülke olarak sahip olduğumuz 1 milyon 800 bin traktörü 3A seviyesine bile çıkarsak, hem verimlilik hem de yakıt tüketimi ve çevre sağlığı açısında önemli bir adım atmış oluruz. Üstelik bunu daha uygun maliyetlerle gerçekleştirebiliriz. Hurda teşviki konusunu yıllardır söylüyoruz. Sektör olarak yetkililerin sesimizi duymalarını artık istiyoruz” diye konuştu.

EGE BÖLGESİ’NE ÖZEL ÜRÜN, ÖZEL LANSMAN

2018’de yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde traktör satışlarının yurt çapında düştüğü bilgisini paylaşan Armağan, “Türkiye’ye paralel olarak Ege bölgesinde de traktör satışları azaldı. Ancak Erkunt’un Ege’deki satışları genel düşüşten daha az etkilendi. Bağ ve tarlalarda kullanışlı olan Kısmet E – B ve E – T, modelleri ile çiftçilerden çok kabul gördük. Bu modellere gösterilen ilgi bizim Ege’deki küçülmemizi sınırlı tuttu. Her zaman olduğu gibi yine Egeli çiftçimize minnettarım. Ege’nin genel gidişatından memnunum. 2019 yılında yeni bir ürün zinciri lanse etmek istiyoruz. Ege’deki toprağın özelliğine uygun olarak tasarlanan bu modeller 50 – 70 beygir aralığındaki traktörlerden oluşacak. Her zaman olduğu gibi Ege’nin uğruna inanarak lansmanı yine burada yapacağız” dedi. 

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları