TÜRKER: ZENGİN TOPRAKLARIN BORÇLU BEKÇİSİ OLMAYALIM

Toprakla Gelen 11 Eylül 2018

Tariş Üzüm Birliği, sirke, ketçap, turşu ve konserve sektörünün ana girdileri arasında yer alan, ithalatına milyonlarca dolar harcanan etil alkol üretimine başlama kararı aldı. Bunun için Alaşehir’de atıl durumdaki alkol fabrikasında yenileme yatırımlarına başlayan Tariş Üzüm Birliği, yılda bin 200- bin 300 ton etil alkol üretecek. Etil alkol üretiminde şeker pancarı melasını kullanacak olan Tariş Üzüm Birliği, böylece milyonlarca dolar döviz kaybının önüne geçmiş olacak.

Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, birliğin yeni sezon hedef ve beklentileri ile yatırım kararlarını TOPRAKLA GELEN’e açıkladı.

ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşlarının Çin’i her alanda arayışa yöneltiğini kaydeden Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ali Rıza Türker, “ABD’nin Kaliforniya bağlarında üretilen ve thompson tipi denilen koyu renk kuru üzümü, Çin piyasasında çok tutuluyor. Ancak, son yaşanan gelişmelerin ardından Çinliler, thompson tipi üzüm yerine Türk üzümünü tercih etme noktasında, Tariş Alaşehir Entegre Tesisleri’ne bir ziyaret gerçekleştirdiler. İşletmemiz, tam puan aldı. 17 Eylül’de Ankara’da Çin’den gelen bir heyet ile yeniden temasımız olacak” dedi.

İRANLILARA RED

Türker, ayrıca Türk kuru üzümünün en büyük rakipleri arasında yer alan İran’ın, ABD’nin uyguladığı ekonomik ambargoyu delmek için Türkiye’ye yöneldiğini belirterek sezonun açılması ile birlikte İran kuru üzümünün, yurtdışında pazarlaması için nabız yoklayan şahıslar olduğunu ifade etti. Tariş Üzüm Birliği ile de temas etmek isteyen bu kişilere olumsuz yanıt verdiklerini aktaran Türker, “Yerli ve milli ürünümüz kuru üzüme sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ZENGİN TOPRAKLARIN FAKİR BORÇLUSU OLMAYALIM

Tariş’in kuru üzüm fiyatını 10 TL olarak açıklamasıyla ilgili tepkilere de değinen Türker, “Neden 10 lira diye soranlar gübre fiyatlarına gelen zammı bilmiyor mu? Gübrenin çuval fiyatını biliyorlar mı? Üretici, kazanmazsa ne ekecek? ABD’nin kuru üzüm ihraç fiyatı 2 bin 800 dolar, Türk kuru üzümünün bin 400 dolar. Böyle bir ortamda, üreticinin ürüne küsmemesi, üretimin sürdürülebilir kılınması için, piyasa şartlarını gözeterek bu fiyatı açıkladık. Bu zengin toprakların fakir borçlusu değil, zengin üreticileri olmak istiyoruz” dedi. ” dedi.

MERCAN VE FASIL YENİDEN

Türker ayrıca BİM ve ŞOK mağazaları raflarında yer alan sirke ve sos gruplarında açık ara lider tedarikçi olduklarını, ketçap, turşu ve konserve sektörünün önemli oyuncuları Tat, Tukaş, Tamek, Yonca ve Penguen gibi markalara alkol sirkesi tedarik eden pazarın en büyük oyuncusu olduklarını ifade ederek, “Yılda yaklaşık 16 milyon litre alkol sirkesi üretimimiz var. Alkol sirkesi, turşu, ketçap ve konserve sektöründe koruyucu olarak kullanılan bir madde. Bunu üretmek için yıllık bin 200- bin 300 ton civarında etil alkol ithalatımız var. Türkiye’nin bu sektördeki en büyük alkol alıcısıyız. Alaşehir fabrikamız açıldıktan sonra ihtiyacımız olan alkolü kendimiz üretelim hedefindeyiz. Bu üretimle döviz kaybının da önüne geçmiş olacağız” dedi. Türker, etil alkol üretmek için kullanılacak şeker pancarı melasını civar şeker fabrikalarından temin edeceklerini, aynı tesiste üzümden elde edecekleri suma ile belli miktarda rakı üretmeyi hedefledikleri bilgisini paylaştı. Türker, “Koç Grubu ile anlaştık. Mercan, Fasıl markalı butik, maksimum 250 tonu geçmeyecek bir rakı üretimimiz olacak” dedi.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları