TRAKTÖR ÜRETİCİLERİNDEN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

Toprakla Gelen 25 Ekim 2018

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların traktör ve biçerdöver alımında ciddi bir durgunluğa sebep olduğunu belirten Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, sektör için alınması gereken acil önlemler olduğunu söyledi.

Ülke olarak üretime devam etmek zorunda olduğumuzun altını çizen Armağan, Türkiye’de sektörün yaşadığı sıkıntılara hükümetin çözüm getireceğine inandığını dile getirdi.

Türkiye traktör pazarının yılın ilk 8 ayında yüzde 22 daraldığını ifade eden Erkunt Armağan, “Sadece Ağustos ayında bu daralma yüzde 40 oldu; yani daralma hızlanarak devam ediyor. Beklentimiz yıl sonunda daralmanın yüzde 40-50 arası bir kümülatife varması yönünde. Bu daralma, yıl başında bütçe çalışmalarını geçen yılki pazar büyüklüğüne yani 75 bin adet pazara bakarak yapan tüm firmaları ve yan sanayilerini müthiş bir durgunluk içine itti. Yıllık izin kullanımlarının çok dışına çıkan duruşlarla ve stok azaltma çalışmaları ile sadece ana sanayi değil, yan sanayi de ayakta duramaz hale geldi. Çok firma kapandı” diye konuştu.

Yükselen döviz kurlarının çiftçinin işletme maliyetini olumsuz etkilediğini söyleyen Zeynep Erkunt Armağan, “Çiftçi, yıllık kazancını piyasadaki gelişmeler olumlu bir seyre dönene kadar cebinde tutuyor. En büyük sıkıntısı ise yakıt, ilaç, gübre  gibi işletme giderlerini karşılayamayacağına dair olan endişesi. Dolayısı ile makine ve teçhizat yatırımı şu anda çiftçimize gereksiz geliyor” dedi. Çiftçinin bu yöndeki endişesinin yansımasının firmaların sık sık üretimi durdurarak kan kaybetmesi olduğunu ifade eden Erkunt Armağan, “Firmalar zor nefes alıyor. Yaşadığımız bu ekonomik darboğazdan ancak üretimin devamlılığını sağlayarak ve ihracatla çıkabiliriz. Hem üretimin hem gelirin devamıdır ihracat ve ülkemizin şu anda en çok buna ihtiyacı var” dedi.

HURDA TEŞVİKİ TALEBİ OLUMLU ETKİLER

Yıllardır dile getirdiği hurda teşvikinin gerçekleşmesiyle birlikte talebin tekrar canlanacağını kaydeden Zeynep Erkunt Armağan şöyle devam etti: “ Üretimin devamı, endüstrinin devamı demektir. Bunun için bıçakla kesilmiş hale gelen talebin yeniden canlanması gerekir. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır Sanayi Bakanlığı’nın Stratejik Planları içinde Tarım Traktörlerine verilmesi planlanan Hurda Teşvikinin yer aldığını bilir. Bugüne kadar bu teşvikin hayata geçmemesinin sebebi büyük ihtimalle sektörün 75 bin pazar büyüklüğünde seyretmesi idi. Ancak bugün nefesi kesilen sektöre bir nefes olacaktır Hurda Teşviki. Üretim hatlarının yeniden üretime dönmesi, hızlı küçülme zorunluluğuna bağlı işten çıkartmaların durması ve ekonomi çarklarının sektörde yeniden dönmeye başlamasının yanı sıra, Hurda Teşviki son derece yaşlanmış traktör parkını gençleştirerek israfı bitirecektir. Ayrıca bu teşvik, yaşlı traktörlerin israf mertebesinde tükettiği mazottan, çağ dışı kalmış modellerin yedek parçasının aşırı pahalı olmasından, attığı zararlı gazlarla eski traktörlerin çevreye verdiği zarara kadar bir kez daha düşünülmeli, tam sektörün boğulduğu anda bir ilaç niyetine hayata geçmelidir”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları