TPF BAŞKANI ALTUNBİLEK: ‘2019’DA ARTMAYAN TEK ŞEY CİROLARIMIZ’

Toprakla Gelen 22 Mart 2019

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, 2019’da zor günler geçiren perakende sektörünün işletme maliyetlerinin artış gösterdiğini, artmayan tek şeyin ‘cirolar’ olduğunu belirterek, “Sektörümüzün devlete, bankalara borcu yok. Tek borcumuz bu zor günlerde bizi ayakta tutan iş ortaklarımıza. Bu zor günleri birlikte tedarikçilerimizle birlikte aşacağız” diye konuştu.

Mevsim Marketleri 25. kuruluş yıldönümünü, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mehmet Altunbilek, iş ortakları ve çalışanlarının katılımı ile kutladı. TPF Başkanı Mustafa Altunbilek yaptığı konuşmada, sektörün zor günler geçirdiğini belirtti. Benzeri bir dönemin 1990’larda yaşandığını kaydeden Altunbilek, “O günler çok geride kaldı. Geldiğimiz noktada yerel marketlerin istihdama katkısı yüzde 33’e, yarattığı katma değer ise tartışma götürmez boyutlara ulaştı. Ancak, bugün ticari anlamda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Hele hele son günlerde kurulan çadırlarda sebze- meyve satışı yerel marketlere ciddi zarar verdi. Alınan fiyatın çok altında yapılan satışın ortaya çıkardığı zararın da üstesinden geleceğiz. Çünkü, yerel marketler olarak birinci önceliğimizin müşterilerimizin yanında olduk. Olmaya devam edeceğiz” dedi.

İNDİRİM MAĞAZALARI ZARAR VERİYOR

Yerel marketlerin devlete, finans kurumlarına borcu olmadığını, borçlarının iş ortaklarına olduğunu kaydeden Altunbilek şöyle devam etti, “Yerel marketlerdi ayakta tutan iş otağımız. 2019′ da personel, enerji, nakliye, kira gibi işletme maliyetlerimizin tamamı arttı. Artmayan tek şey cirolarımız oldu. İndirim mağazaları büyük sıkıntı yarattı. Köylere kadar açılan indirim mağazaları yerel zincirlere büyük zarar verdi. Bu sıkıntılı günlere aşacağımıza inancımız tam. Bunu  da yine sizler, tedarikçilerimizle birlikte gerçekleştireceğiz, birlikte yürüyeceğiz.”

SIKINTILI GÜNLERE HAZIRIZ 

Mevsim Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Sarıkaya da çeyrek yüzyılı geride bıraktıklarını, 100 kişiye istihdam sağlayan işletmenin kurulduğu günden bu yana irili ufaklı birçok krize rağmen yoluna güçlenerek devam ettiğini söyledi. Sarıkaya, “25 yılda 10’dan fazla kriz yaşadık. Krizlerden çok şey öğrendik. İş ortaklarımızla, personelimizle ve müşterilerimizle karşılıklı güven, anlayış ve işbirliği sayesinde uzun vadeli birliktelikler kurduk. Şu sıkıntılı günlerde ilave 1- 3- 5 mağaza  açacak halimiz yok. Önlemlerimizi aldık. Satış ve müşteri memnuniyetine odaklandık” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları