TİRE SÜT KOOPERATİFİ’NDEN ORTAKLARA UCUZ MAZOT

Toprakla Gelen 05 Şubat 2019

2008 yılında kendi akaryakıt istasyonunu kurarak o günden bu yana indirimli mazot sağlayan kooperatif üreticinin artan maliyetlerine destek olabilmek için indirim oranını arttırmaya devam eden Tire Süt Kooperatifi, mazot indirimini litrede 50 kuruşa çıkardı.

Kooperatif olarak küçük işletmelerin devamlılığının sağlanması için mücadele verdiklerini belirten Tire Süt Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük “Bizim ana misyonumuz üreticiyi korumaktır. Köylümüzü yerinde yaşatarak üretmesini sağlamaktır. Kooperatifimiz güçlendikçe ortaklarımızın lokmasını daha da büyütmeye çalışıyoruz. Türk tarımının tüm yapısal sorunlarının çözülmesi ve gelişmesi ancak kooperatifleşme ile mümkündür. Tire Süt Kooperatifi ortakları; ucuz makine hizmeti, ucuz mazot, yüksek destekleme primi gibi avantajları yaşamaktadır” dedi.

YOL HARİTAMIZ KOOPERATİFLEŞME OLMALI

Tarım ve hayvancılık alanında dünya markası haline gelmiş ülkelerin kooperatifçiliğe önemli bütçeler ayırdığını dile getiren Eskiyörük, “Avrupa ve A.B.D.’de tarımın ithalatçı yapıdan çıkarılarak ihracatçı yapıya dönüştürülmesi kooperatifler sayesinde başarılmıştır. Hollanda’da; sütün yüzde  97’si, çiçeğin yüzde 95’i, Danimarka’da; et ve sütün yüzde 98’i, Kanada’da; buğday ve tahılların yüzde 75’i, Almanya’da; sütün 76’sı kooperatifler tarafından işlenerek yurtiçi ve yurtdışına pazarlanmaktadır” diye konuştu. Kooperatifçiliğin gelişmesiyle tarım ve hayvancılık sektöründe büyük kazanımlar sağlanacağının altını çizen Eskiyörük, bu alanda ayrılacak kaynakların kısa sürede fazlasıyla geri dönüşünün olacağını belirterek şunları söyledi: Kayıt dışılık önlenerek haksız rekabet ortadan kalkacak. Üretim kontrol altına alınarak Gıda Güvenliği sağlanacak. Üreticinin pazarlama sorunu giderilecek, planlama yapılarak istikrar sağlanacak. Üretim ve toplama maliyetleri düşecek, kaliteli üretim ile gıda güvenliği sağlanacak. Kırsaldaki küçük aile işletmelerinin devamlılıkları sağlanarak köyden kente göç önlenecek. Toplumsal barış sağlanacaktır.Yol haritamız tekelleşme değil kooperatifleşme olmalıdır” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları