TEMA’DAN ÇANAKKALE’DE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PANELİ

Toprakla Gelen 13 Ocak 2019

TEMA Vakfı, nüfusunun yüzde 50’si tarımdan geçinen Çanakkale’de İklim Değişikliği ve Tarım Paneli gerçekleştirdi. Panelde iklim değişikliğinin Çanakkale’nin ve Kaz Dağı’nın doğal varlıklarına ve tarım alanlarına etkisi değerlendirildi.

Panele Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Yönetim Kurulu Üyeleri, gönüllüler ve sivil toplum kuruluş temsilceleri katıldı. Panelde konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Çanakkale iki kıta üzerindeki konumu, denizleri, boğazı, adaları ve Kaz Dağı ile eşsiz bir coğrafyada yer alıyor. Çanakkale’nin yüzde 54’ü ormanlarla kaplıdır. Bu özelliği ile Türkiye’de orman varlığı en zengin olan iller arasında bulunuyor. Kaz Dağı’nın yüzde 80’i ve Kaz Dağı Ulusal Parkı’nın bir bölümü il sınırları içindedir. Kaz Dağı dünyada bütünlüğü korunan önemli orman alanlarından ve dağ ekosistemlerinden biridir. Kaz Dağı ve yöresi aynı zamanda Biga Yarımadası’nın en önemli su kaynaklarını besliyor. Yaban hayatı için önemli bir yaşam alanıdır. Çanakkale önemli bir orman kenti olmanın yanı sıra, tarımsal faaliyetler bakımından da büyük önem taşıyor. Nüfusun halen yüzde 50’ye yakın bir bölümü doğrudan ya da dolaylı olarak tarımla ilgileniyor ve geçimini tarımdan sağlıyor. Çanakkale tarımda buğdaydan narenciyeye kadar ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin illeri arasında yer alıyor. Ürettiği tarımsal ürünlerle, et ve süt ürünleriyle Türkiye’nin önemli ölçüde ihtiyacını karşılıyor. Tüm bu hizmetler göz önünde bulundurulduğunda Çanakkale’nin doğasını ve tarım alanlarını hep birlikte korumamız gerekiyor” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EYLEM PLANI HAZIR

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale’de tarım sektörünün durumu ve Çanakkale’nin tarımsal potansiyeli ile ilgili bir sunum yaptı. 2018- 2022 yıllarını kapsayan kuraklık eylem planı hazırladıkları bilgisini paylaşan Karadağ, 48 bin üretici bulanan ilde kapya biber, nektarin, yulaf, yem bitkisi üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer aldığını söyledi. Kuraklık durumunda hastalık ve zararlı oranlarında artışa dikkat çeken Karadağ, “215 bin büyükbaş, 710 bin küçükbaş hayvan ve 543 bin ton süt üretiyoruz. SMS projesiyle erken uyarıdan gelen iklim faktörleri, hastalık ve zararlı gibi konulardaki uyarıları üreticilerimize gönderiyoruz” dedi. TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş İklim değişikliğinin bölgeye ve Türkiye’ye etkilerini çözüm önerileri ile aktardı. Çiftçi Tanfer Dinler iklim değişikliğinin tarıma etkisinini değerlendirirken TABİT Yönetim Kurulu Başkanı ve Sosyal Girişimci Tülin Akın tarımda gelişen teknolojiler ve fırsatlardan bahsetti. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları