TARİŞ’TE SEÇİM KULİSLERİ ERKEN BAŞLADI

Toprakla Gelen 26 Haziran 2019

Nihat DELİBAŞI

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nde seçim kulisi erken başladı. Birliğin Burhaniye delegesi Fikret Akova’nın yeni dönem için Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği başkan adaylığı için nabız yokladığı, canlı ve dinamik bir yapıyla üretici ve kooperatiflerin daime yanında olacak bir yönetim modelini hayata geçirmek için bu göreve talip olduğu belirtiliyor.

Fikret Akova TOPRAKLA GELEN’e yaptığı açıklamada, zeytin ve zeytinyağında zor bir sezonu geride bırakmaya hazırlandıklarını belirterek, “Körfez Yöresi’nde bu yıl ağaçlar çiçek bağladığında çok fazla mahsul olacağını düşündük. Ancak nisan sonunda yaşanan kırağı ve diğer iklimsel olaylar sonucu meyveye dönüşmediğini gördük. Daha iyi olan bölgeler elbette vardır. Ancak Ayvalık, Burhaniye, Edremit hattında durum şimdilik böyle” dedi. Piyasada fiyatlara çok fazla müdahaleler olduğunu ve beklentisini karşılayamayan zeytin- zeytinyağı üreticisinin umudunu bu seneye bağladığını kaydeden Akova, “Biz pirimin daha yüksek olmasını arzu ediyoruz. Kilogramda 80 kuruş prim yeterli değil. Zeytinyağı üreticisi iyi bir prim olmasını arzu ediyor. Benim gönlümden geçen prim 1.5 lira” diye konuştu.

DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİM

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nde kooperatif genel kurullarının eylül- ekim gibi başlayacağını, seçimin ise 2020’nin ilk aylarında gerçeklemesinin beklendiğini kaydeden Akova, “Değişmeyen tek şey değişimdir. Adayım demeyi doğru bulmuyorum. Ancak, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, bölgemizin en önemli tarım kuruluşu. Hak ettiği bir yapıya kavuşması gerekiyor. Canlı, dinamik bir yapı oluşturmak ve üreticinin yanında, kooperatiflerin yanında bir yönetim modeli hayata geçirilmeli. Bu konuda ortaklarla görüş alışverişim devam ediyor” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları