TARIMSAL ÜRETİMDE ‘GİRDİ MALİYETİ’ SORUNUNA ODAKLANMALIYIZ

Toprakla Gelen 20 Mart 2019

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli, işsizlikle mücadele çalışmalarına değinerek hızlı nüfus artışı, beklentiler ve ihtiyaçların çoğalması karşısında büyümeyi sürekli kılmak gerektiğini söyledi.

İTB Mart ayı meclis toplantısında konuşan Kestelli, “Toplumsal huzurun korunması, refahın toplumun tamamına yayılması için işsizlik sorununun üstesinden gelmeliyiz. Bu amaçla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği himayesinde ‘Burası Türkiye, Burada İş Var’ sloganı ile başlatılan istihdam seferberliği programını yürekten destekliyorum” diye konuştu.

YENİ EĞİTİM PROGRAMLARI

İşKur ile üyelerinin ihtiyaç duyduğu eleman ihtiyacını gidermeye yönelik eğitim programları üzerinde çalıştıklarını ve kasaplık, zeytin budama, ilaçlama gibi konulardaki eğitim programlarına başlayacaklarını ve yeni eğitim programları hayata geçireceklerini kaydeden Kestelli,  “Baharın, bolluğun, yeşilin ve neşenin habercisi mart ayını geride bırakırken önümüzdeki yeni tarımsal üretim döneminde yaşanan sorunların tespiti büyük önem arzediyor. İçinde bulunduğumuz sezon için yaptığımız çalışmalara göre, tarımsal üretimin temel unsurları olan yakıt, tohum, gübre ve zirai ilaç gibi girdilerde önemli artışlar yaşandı. Son aylarda özellikle sebze ürünlerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarının asıl nedeni de üretimde kullanılan girdi fiyatlarının artması ve üretim kapasitelerinin düşürülmesidir. Benzer şekilde yem fiyatlarındaki artış da hayvansal ürünlerin fiyatlarında önemli yükselişlere neden oldu. Bu durum, bütçemizden gıdaya eskisine göre daha fazla harcama yapmamıza sebep oldu. Tarımsal üretime ilişkin sorunlarımızı çözmek istiyorsak, ilk adım, üretimde kullanılan girdileri daha ucuza temin etmek olmalıdır. Daha ucuza temin etmek içinse yerli girdiler üretmemiz ve onları kullanmamız ve tarım teknolojileri geliştirmemiz gerekiyor. Üretiminde üstün olduğumuz  ve olabileceğimiz tarım ürünlerini korumak ve üretimini sürdürülebilir kılmak için girdilerde dışa bağımılılığı azaltmak zorundayız” diye konuştu. 

Kestelli ayrıca birçok tarımsal üründe dünyanın sözü geçen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin uzun vadede, arz zincirini güçlendirecek politikalar üretmesi gerektiğine dikkat çekerek tarladan sofraya başta yenilikçi iyileştirmeler olmak üzere verimlilik odaklı çalışmalara ağırlık verilmesini istedi. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları