TARIMIN UZUN SOLUKLU PLAN VE PROJELERE İHTİYACI VAR

Toprakla Gelen 12 Şubat 2019

Köy Koop İzmir Bölge Birliği Başkanı Neptün Soyer, tarımın yapısal sorunları olduğunu belirterek, bu sorunların çözümünde yöntemin geçici değil, kalıcı çözümlere odaklanmak olduğuna dikkat çekti. Soyer, “İyi niyetler olduğunu görüyoruz. ama bu iyi niyetlerin daha geniş perspektiften bakılarak genel bir tarım politikası üzerinden yapılması lazım” dedi.

Köy Koop İzmir Bölge Birliği Başkanı Neptün Soyer, tarımın riskli bir alan olduğunu belirterek, bu riskleri yönetebilecek çalışmaların önemine değindi. İzmir Tarım Fuarı’nda vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Köy Koop Standı’nda TOPRAKLA GELEN’ e açıklamalarda bulunan Soyer, “Tarım riskli bir alan. Sorunu her alanda ve her anda yaşayabilirsiniz. Zeytincilikte, arıcılıkta yaşarsınız. Tedbiri elden bırakmamanız, deponuzda arpanız buğdayınızın olması lazım. Bu risklere ilave ekonomide dövizin yükselmesi, TL’nin değer kaybetmesi, ekonomik koşullarda girdilerin artması, bizim o girdileri karşılayamamız karşısında bunun çarelerine semptomatik yani anlık çözümlerle aramamak gerekiyor” diye konuştu.

İYİ NİYETLİ ÇABA YETERLİ OLMUYOR

Soyer, tarımı, üreticiyi biraz kredilendireyim, şu bölgede şunu yapıyoruz demekle meselenin hallolmadığına dikkat çekerek, “Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. niyetlerin kötü olduğundan bahsetmiyoruz. İyi niyetler olduğunu görüyoruz. ama bu iyi niyetlerin daha geniş perspektiften bakılarak genel bir tarım politikası üzerinden yapılması lazım. Sadece mandalinada sorun var  mandalinaya by pass, buğdayda sorun var, buğdaya by pass  olmaz. Türkiye’nin haritası bu topraklarda üretilen ürünler, iklim koşullarına göre nasıl değişti belli. Dolayısıyla biz Türkiye’nin genel bir tarım politikasını görmek, duymak istiyoruz. Bütün sorun bu” dedi.

TANZİM SATIŞLAR YENİ DEĞİL Kİ

Bu ortamda sebze ve meyvede yaşanan fiyat artışlarına çözüm için uygulamaya konan tanzim satış noktaları konusuna da değinen Soyer, “Bütün bu tarım politikasının içinde, en baştan, topraktan gelen bir sorundan bahsediyoruz. Hal, onun topraktan sonra, satışta, raftaki hali. Geldiğimiz noktada hal yasası ile ilgili bizde ilk heyecanımızı kaybettik. Oysa bunun çözümünü KÖY KOOP olarak o  zaman sunduk. Biz üreticiyile tüketici arasında bunu halledebiliriz. Mevcut hallerin yapısını değiştirmek istiyorlar. Değiştirsinler. Ama bu tarafta bizim gibi küçük aile üreticileri için de başka bir hal oluşumuna yardımcı olsunlar” dedi.

O BAYRAĞI DAHA İLERİ GÖTÜRMEK GEREK

İzmir’de yerel yönetim, bakanlığın ortak çalışmasıyla küçük aile işletmecili ve tarımın desteklendiğini kaydeden Soyer şöyle devam etti, “İzmir’in farkı buunu sanayi ile sanayicisiyle birlikte yapması. İzmir modeli bu. Hiçbirimiz tek başımıza birşey yapmıyoruz. Biz hep beraber iyi bir şey ortaya çıkarıyoruz. Burada KÖY KOOP olarak üzerimize düşen görevi, Seferihisar’dan aldığım feyz ile ilçelerdeki kooperatif ortaklarımızla birlikte yapıyorduk. İnşallah seçimin sonunda olumlu sonuçlar olur, KÖY KOOP olarak yeni büyükşehir belediye başkanımızın kapısına çalarız.  Çünkü, Aziz Kocaoğlu’nun tarımla ilişkisini herkes çok iyi biliyor ve iyi bir yerde bıraktı. Bizler, onun bıraktığı bayrağı bıraktığı yerden devam ettirmeyi vve daha ileri taşımayı düşünüyor, hedefliyoruz. Umarım başarırız.” (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları