TARIMIN SORUNLARI MCKİNSEY İLE ÇÖZÜLMEZ

Toprakla Gelen 01 Ekim 2018

Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tayfun Özkaya,  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Yeni Ekonomi Programı (YEP) çerçevesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışma kararının tarıma etkilerini değerlendirdi. Özkaya, “McKinsey’in, tarımsal üretkenliği geliştirmeyi, pazarlara erişimi artırmayı, daha iyi altyapı inşa ederek küçük üreticiler için yaşam standardını iyileştirmeyi amaçlayan kırsal kalkınma programlarının tasarlanması gibi önerileri, Türk tarımının sorunlarını ortadan kaldıracak öneriler değildir” dedi.

KENDİ MESELELERİNİ ÇÖZÜM

2000’lerde uygulamaya konan benzeri yaklaşımlarla Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri (TSKB) ortadan kaldırılmasına zemin hazırlandığını, ifade eden Özkaya, “Türkiye, kendi meselelerini çözebilecek akla ve fikirlere sahipken McKinsey’den danışmanlık hizmeti alınmasını doğru bulmuyorum. Bu kurum IMF ve Dünya Bankası’nın tarımla ilgili politikalarını empoze etmek dışında ne yapabilir? Gıda fiyatları denildiğinde sadece tüketicinin ödediği fiyatlar dikkate alınıyor. Ya üreticinin ödediği?” diye konuştu.

YAPILMASI  GEREKEN

Şu an yapılması gerekenin benzeri politikalar değil, yurt içinde üretimi destekleyen politikaları hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Özkaya, şunları söyledi, “2001 krizi sonrası uygulamaya konan ARİP (Tarım Reforma Uygulama Projesi) ile Fiskobirlik başta olmak üzere Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri’nin piyasadan çekilmek zorunda kaldığını hatırlatmak isterim. İlerleyen dönemde fındıkta yaşanan problemler karşısında TMO (Toprak Mahsülleri Ofisi) destek sağlamaya çalıştı, ancak yeterli gücü ve finansman kaynağı olmadığı için başarılı olamadı. Tarımda devlet tekeli yerine özel tekeller oluştu. Bugün de yapılması gereken gümrük vergilerinin düşürülmesi değil, aksine yükseltip yurt içinde üretimi destekleyen bir tarım modeline öncelik vermektir.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları