TARIMIN SORUNLARI BÜTÜNCÜL POLİTİKALARLA ÇÖZÜLÜR

Toprakla Gelen 11 Nisan 2019

Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı  ‘Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’ programında yer alan Tarımda Milli Birlik Projesi’ni TOPRAKLA GELEN‘e değerlendirdi.

Çiftçi, “Bunun kaçıncı YEP (Yeni Ekonomi Programı) olduğunu hatırlamakta güçlük çekiyorum. Kesintisiz iktidar döneminde dahi hep yapacağız, edeceğiz, -cek, cak söylemi” diyerek tepkisini dile getirdi. Geçmişte Binali Yıldırım’ın Başbakanlığı döneminde de Milli Tarım Politikası açıklandığını ve o dönemde de tarımda ithalattan vazgeçileceği, havza bazlı ürün modeli uygulanacağının ifade edildiğini hatırlatan Çiftçi, “Tarımda milli proje olarak Sera A.Ş. ve küçükbaş hayvancılığa destek açıklamasında ise yeni bir şey yok. Sera kurma ve işletmeciliği devletin yapacağı bir iş değil. Bu konuda çok önemli yatırımlar ve çalışmalar zaten var. Öte yandan açıklanan programda hemen bir yıl içinde küçükbaş hayvan varlığımızın ise 100 milyon adete çıkarılması öngörülüyor. Bu nasıl olacak? Bunun seçim sürecinde açıklanan 100 liralık desteklerle gerçekleşmesi mümkün değil. İthalatla olacaksa bu da doğru değil” diye konuştu.

İLK ADIM YERLİ IRKI GELİŞTİRMEK OLMALI

Küçükbaş hayvan varlığını artırmak için doğru politikalara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çiftçi, “Yerli ırkları geliştirmek, verimini artırmak temel yaklaşım olmalı. Ancak ondanda önce yapılması gereken hayvancılığın gelişiminde önemli engel teşkil eden yem maliyetlerini düşürecek yaklaşımlara ihtiyaç var. Konu küçükbaş olunca ve yem maliyetleri denince mesele meralara sahip çıkmaktan, mera ıslahlarını tamamlamaktan yani tarımda tekçil değil, bütüncül politikalar uygulamaktan geçiyor” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları