TARIMDAKİ SORUNLARI ÇÖZMEDEN OLMAZ

Toprakla Gelen 24 Kasım 2018

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, Türkiye ekonomisindeki sorunları çözmenin yolunun tarımdaki sorunları çözmekten geçtiğini belirterek, “Tarımdaki sorunları çözmeden ekonomide sorunları çözemeyiz” dedi.

Ege Ekonomik Forumu’nda düzenlenen TARIM VE GIDADA YENİ POLİTİKA ARAYIŞLARI oturumunda konuşan Prof. Dr. Yaşar Uysal, tarımdaki gelişmelere sadece Türkiye’den bakmamak gerektiğini belirttiği konuşmasında bilgi çağında yaşadığımıza dikkat çekerek, “Tarımla ilgili yapmamız gereken en önemli şey, bilgiyi tarımın en önemli girdisi haline getirmek. 4 ton buğday ile bir telefon alabiliyorsak bu farklılığın azaltılması için ciddi bir çaba içinde olmamız gerekiyor. 2008’den bu yana devam eden kriz ve yaşadıklarımız da bunu gösteriyor. Bu finansal sisteminin kazançlarının biryerden beslenmesi gerekiyor. Bu, büyük ölçüde tarımdan kaynak aktarılması anlamına geliyor” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM KALİTESİ

Sürdürülebilir yaşam kalitesini hayata geçirmenin önemine değinen Uysal, “Türkiye’nin büyüme modelinde sorunlar olduğunu düşünüyorum. Daha çok arazi ve finansa dayalı ve özellikle de uzun bir süre kurların eksik değerlenmesine dayalı kredilerin ucuzladığı bir dönem yaşadık. Bu belki de küresel nakit bolluğunun getirdiği bir süreç olarak da algılanabilir. Ama bizim daha çok üretim, daha çok tasarruf ve ihracat modeline ihtiyacımız var. Gelir arttıkça daha fazla hayvansal ürün talep edildiğini görüyoruz. Bizim bu gelir artışına bağlı olarak talepte bir kayma olacağını, üretim planlamamızı bunu göre yapmamız gerektiği konusunda uzun yıllara dayanan bir sıkıntımız var. Genellikle yapısal sorunları parasal sorunlarla çözebileceğimiz anlayışına sahibiz. Tarıma yeterli kaynak ayıramıyoruz. Bütçe yapıyoruz ama tarıma daha fazla kaynağı ayırıyor olabilmemiz gerekiyor” diye konuştu.

SIRA ÜNİVERSİTE TARIM İŞBİRLİĞİNDE

Tarımda yaşlanan bir nüfus olduğunu, Yunt Dağı köylerinde yaptıkları araştırmada çiftçilerin yaş ortalamasının 57 olarak tespit edildiğini anlatan Uysal- ziraat odaları, üniversiteler, tarım ilçe müdürlükleri, ziraat mühendislerinin biraraya gelerek çiftçileri eğitime alması gerektiğini vurguladı. Bu eğitimin kış aylarında gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Uysal, “Türkiye’de hep üniversite sanayi işbirliği konuşuluyor. Neden üniversite tarım işbirliği konuşulmaz. Biyopark olarak adlandırdığı üniversite tarım işbirliği modelinin yanı sıra tarımsal alet, ekipman geliştirme parkı kurmalıyız. Pazarlama konusunda entegre örgütlenme olmadan biryere varamayız. Hem girdi tedarikinde hem de ürünü pazarlarken ortak hareket edilmeli. Pazarlama konusunda üretici kooperatifleri marketler zinciri kurmak zorundayız. Bütün ürünlerin kalite sağlık kontrollerinin de yapıldığı tüm kooperatiflerin, çiftçilerin ürünlerinin satıldığı çiftçi marketler zinciri kurmamız yerinde olacaktır” dedi.

TARIM BAKANLIĞI İLE İLİŞKİLER

Prof. Dr. Yaşar Uysal şöyle devam etti, “Tarımla ilgil tüm konuların Tarım Bakanlığı’nda toplanması gerekiyor. Tarım Bakanlığı ile çiftçi arasındaki bağın kuvvetlenmesi ve Tarım politikalarının belirlendiği bir tarım konseyi kurulması yerinde olacaktır. Çiftçilere verilecek desteklerin sağlam kaynaklardan, bir fon aracılığı ile yapılması ve bu yapılırken de büyük çiftçi küçük çiftçi ayrımı yapılarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buğday, mısır, pamuk, fındık, zeytin ve zeytinyağı bizim stratejik ürünlerdir. Bunlara ayrı strateji ve politikalar geliştirmek zorundayız. Çiftçi yola çıktığında 4- 5 yıl önünü görebilmeli. Hangi ürünü hangi fiyattan alacak, hangi ürünü hangi fiyattan satacak, destekleri ne olacak görebilmeli. Türkiye ekonomisindeki sorunları çözeceksek, tarımdaki sorunları çözmek zorundayız. Tarımdaki sorunları çözmeden ekonomide sorunları çözemeyiz. Tarımdaki sorunları da örgütlenme sorunun çözmeden aşamayız.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları