TARIMDA VERİMLİLİĞİ CEZALANDIRMAYIN

Toprakla Gelen 15 Haziran 2019

Egeli pamuk üreticilerini uzun süredir meşgul eden pamukta prim konusu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye gidecek.

Torbalı’da yapılan Bölge Odaları Yönetim Kurulları Ortak Toplantısında pamukta dekar başına 500 kilogramın üzerine destekleme primi verilmemesi kararının bölge üreticisi açısından yol açtığı soruna değinen Menemen Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy “Menemen tarımın ağırlıklı yapıldığı bir ilçe. Bergama,  Dikili ve Menemen’de yoğun pamuk ekimi var. Menemen Ziraat Odası’ndan aldığım bilgilere göre Türkiye’de 4 milyon ton pamuk tüketiliyor. Üretilen 850 bin ton. Kalanı ithal ediliyor. İlçemiz sınırları içeresinde 56 bin ton pamuk üretiliyor. Yeni çıkan kanun yada genelgeyle dönümde 500 kilo üzerine destekleme primi verilmeyecek. Menemen civarında 650 kilo dönümden pamuk elde ediliyor. Tarımda verimliliği desteklemek yerine cezalandırmak hoş değil” dedi. Süsoy, suistimalleri önleyecek merciinde bünyesinde 110 bin personel istihdam eden Tarım ve Orman Bakanlığı olması gerektiğini dile getirdi.

BU KARARA USULSÜZLÜKLER NEDEN OLDU

Süsoy’un ardından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli ise pamukta prim miktarının 80 kuruş olduğunu hatırlatarak, prim başvurularında usulsüzlükler tespit edilmesi üzerine böyle bir karar alındığını belirterek “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ziyaret ederek bu konuyu aktaralım ve çözümü için görüşelim” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları