TARIMDA HİSSELİ TAPU SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Toprakla Gelen 07 Haziran 2019

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan en fazla etkilenen kesimlerin başında çiftçiler geliyor. Geçtiğimiz yılın son yarısında yaşanan dövizdeki hareketlilik sonucu oluşan maliyet enflasyonu karşısında masrafları katlanan çiftçiler, zorda olsa tarlasını ekti, ağaçlarının bakımını yaptı. Ancak bu sene kara göründü. Tarım kredileri dip yaptı. Faizler ikiye katlandı. Finansmana erişimi tıkanan çiftçi bir darbede hisseli tapuların kredilendirilmemesinden yiyor. Miras yolu ile dededen, babadan kalan tarım arazileri hisseli tapu nedeniyle bankalar ipotek olarak kabul etmiyor.

İzmir Kemalpaşa Aşağı Kızılca Köyü’nde üretici Tayfur Gürcan’dan yaşanan sorunlar nedeniyle “Bu mesleği babamızdan aldık ama çocuklarımıza devredemeyeceğiz” diyerek yaşanan durumu gözler önüne serdi. Gürcan, nakite sıkışan çiftçinin borç namustur ilkesinden hareketle borcunu temizlemek için arazisini satışa çıkardığını ancak, hisseli tapu nedeniyle bu satışında gerçekleşmediğine dikkat çekerek, “Çare olarak gidelim notere tespit yapalım dedik. Haritacı getirelim, çalışma yaptıralım anlaşalım. Ardından noterde mutabık kalalım ve herkes yerini belirlesin. Harita, kroki üzerinde bu yeri paylaşalım. Ona göre satalım. Tapu Kadastro Müdürü ‘Yapamazsınız’ diyor. ‘Mağdur oluyoruz’ dediğimizde ‘Haklısınız’ diyor. Bankaya gidiyoruz, hisseli tapu ipotek kabul etmiyor. Tarımsal faaliyette bulunmak için bizim kredi almamız lazım. Ziraat Bankası’ndan, tarım kredi kooperatifinden kredi almamız lazım. Ama arazilerimiz hisseli tapu diye kabul etmiyorlar” dedi.

TAPULAR HEP HİSSELİ

Ege Üniversitesi’nde gerçekleşen bir toplantıda dönemin Tarım Reform Daire Başkanı ile tanıştığını ve bu sorunu dile getirdiği bilgisini paylaşan Gürcan, “Yanıt ‘Bu sorundan haberim yoktu’ oldu. Niye haberleri yok. Çiftçinin sesi yok, sorunlarını duyuracak mercii yok. Ziraat Odalarının çiftçinin sesi olması lazım. Şimdi benim sezon gelirken bağımın direklerinin bakımı yapmam, telerini değiştirmem gerekiyor. İlaç, gübre alınacak yani masraf gerekiyor. Bankalar hisseli tapuyu ipotek kabul etmediği için kredi, tarımsal destek alamıyorum. Hissesiz tapu getir diyorlar. Tek tapumuz yok, hepsi hisseli. Bölün diyoruz bölmüyorlar” diye konuştu.

ÜRETİMİN DEVAMLILIĞI İÇİN

Kemalpaşa Ovası’nda birçok arazinin bu sıkıntı nedeniyle parçalandığını ve aralarında anlaşamayan mirasçılar nedeniyle tarım yapılamadığını vurgulayan Gürcan şöyle devam etti, “Ovada birçok alan boş kalıyor. Neden? Arazi sahipleri anlaşılamadığı için. Ben bağ yapacağım, yerim belli değil, ziraat yapacağım, yerim belli değil, zeytin yapacağım, yerim belli değil. Mazot olmuş 6. 5 lira. Gübrenin torbası olmuş 130 lira. Telin metresi 2.5 lira iken olmuş 4. 5 lira. Ben bankalardan kredi alamıyorum. Nasıl üretim yapacağım. Hisseli tapu konusunun tarımın, üretimin, çiftçiliğin devamı için çözümü sağlanmalı.”

FİNANSMANA ÇARE BULUNMALI

Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi de üretici Tayfur Gürcan’ın dile getirdiği sorunun önemine dikkat çekerek, “Üretici borç yükü nedeniyle artık üretemez noktaya gelmiş durumda. Borç yükünü taşıyamayacak çiftçilerimizin ülkemiz genelinde oranı yüzde 70′ ler düzeyinde. Acilen finans yükü hafifletilmeli ve üretici kredi faizleri düşürülmeli. Aynı zamanda hisseli tapu konusu da çözümlenmeli. Ancak bu çözümde çiftçinin elindeki son arazilerin de el değiştirmesine neden olmayacak belki de ürün yazında ipotek mekanizması devreye alınmalı” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] ipotek kabul etmemesi ile ilgili haberi ve üreticinin çözüm beklentisini dile getirdiği haberinin ardından görüştüğümüz Ege Finans Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Emir Çetinkaya, […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları