TARIMDA FARKINDALIK YARATMALIYIZ

Toprakla Gelen 27 Mart 2019

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Başkanı Fadıl Sivri, tarımda farkındalık yaratacak çalışmalara ağırlık verilmesi çağrısında bulundu. Dernek olarak sürdürülebilirlik konusuna verdikleri öneme değinen Sivri  “ESİAD olarak 2018 yılında Sürdürülebilirlik Komitemizi kurduk. Bu sene itibariyla ise, “ESİAD SÜR’’ toplantılarımızı bir gelenek haline getirmeyi, bu kapsamda her sene sürdürülebilirlik açısından değişik bir temayı ele alarak bölgemizdeki farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz. İlk ‘ESİAD SÜR’ü Ege bölgemiz ve tüm ülkemiz için çok önemli olan Sürdürülebilir Tarım konusunda gerçekleştiriyoruz” dedi. Sivri, kalkınmayı sürdürülebilir kılmakta sadece hükümetlere değil, iş dünyasına, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm topluma ayrı ayrı önemli roller düştüğünün altını çizdi.

YAPILMASI GEREKEN ÇOK İŞ VAR 

Sivri, “Ülkemizde tarım sektörü iklim değişikliği, parçalanmış arazi yapısı, verim düşüklüğü, yaşlanan tarım nüfusu gibi birçok yapısal sorunla karşı karşıya. Buna rağmen tarım halen çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından stratejik bir konumda. Modern tarımsal üretim, teknoloji gelişimi, tarım liseleri, üniversitelerin ilgili bölümleri, tarım organize sanayi bölgeleri ve bunların hepsini bir araya getirebilecek yapılardan en önemlisi olan Agroparklar ile desteklenmelidir. Bunu da, iyi tarım ve organik tarım uygulamalarını, aynı zamanda toprağı ve suyu koruyarak;  iyi gıdaya erişimi sağlayarak; kaliteli sağlıklı ürünlerle endüstriyel üretimi ve ihracatı destekleyen bir anlayışla gerçekleştirebiliriz. Bir başka deyişle, sürdürülebilir tarım, tüm toplumlar ve ülkeler için bir şart haline gelmiştir” dedi.

PANELDE ELE ALINDI 

Açılış konuşmalarının ardından, gazeteci Cem Seymen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen, “Tarımda Sürdürülebilirlik” başlıklı oturumda; Philip Morris/Sabancı Genel Müdürü Filiz Yavuz Diren, OECD/BIAC Tarım ve Gıda Komitesi Başkanı Metin Akman ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, sürdürülebilirlik alanındaki çalışma ve görüşlerini paylaştılar. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları