TARIMDA ‘EĞİTİM’ŞART

Toprakla Gelen 17 Haziran 2019

KöyKoop İzmir Başkanı Neptün Soyer, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Veteriner Odası İzmir Şubesi ve Denizbank işbirliğinde İzmir ilçe ve köylerinde gerçekleştirdikleri ‘Koop- tuk Geliyoruz’  etkinliklerine yeni bir halka eklemek istediklerini açıkladı.

Soyer, yaklaşık bir yıldır bir eğitim çalışması planladıklarını belirterek, “9 Eylül Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma çıkmış. Üreticiler eğitim bekliyor ama bu eğitimi siz bize gelin diye ifade etmişler. Biz oradan yola çıkarak Denizbank’ın da desteği ile Ziraat Mühendisleri Odası, Veteriner Hekimler Odası İzmir Şubesi ve KöyKoop İzmir olarak Çanakkale’de yola çıkan bir tırı İzmir’e yönlendirdik.” dedi. İçinde aynı zamanda  ortopedist bir doktorun bulunduğu tırın ilçe merkezinde belirlenen köylere gittiğini ve o bölgede tarımla, kooperatifçilikle, finansla, sigorta ile ilgili bilgilerin aktarıldığını ifade ederek, “Bilgi vermiş ve dokunmuş oluyoruz oradaki kadınlara, çocuklara. Güzel oldu, iyi oldu. İyi ki geldiniz diyorlar. İlk defa böyle birşeye tanık olduk diyorlar. Tabii ki aldığımız bu iyi bildirimlerle de bunu devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

SAĞLIK KONUSU GÖZARDI EDİLMEMELİ 

Soyer, aldıkları tepkiler ve öneriler ışığında projenin sağlık boyutunda devam ettirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi, “Şöyle evrilmeli aslında. Biz köylerin merkezlerine gidiyoruz ama öyle zamanlar oluyor ki ovada, tarlada oluyorlar.  Dolayısıyla o dört teker sürekli eğitim için dağlara çıkmalı. Biraz öyle kılcal damarlara girerek yapmak istiyoruz. Eğitim de bize onlardan gelen konularla da değişebilir. Mesela şöyle bir şey çıktı. Tarımda sağlık. Yani iş sağlığı, birtakım çalışmalar okullarda yapılıyor. Şirketlerde yapılıyor. Ama tarımdaki çalışanın sağlığı açısından da ilaç kullanırken traktörü nasıl kullanacağı,  kendini nasıl koruyacağı gibi birtakım bilgilerin erileceği çalışmaları daha çok bekliyorlar. Yani bu ve benzeri çalışmalar ‘eğitim şart’ çerçevesinde devam etmeli.” (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları