TARIMDA BAŞARININ ANAHTARI SULAMA

Toprakla Gelen 25 Ocak 2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Devlet ve Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Üst Yönetim Değerlendirme ve Eğitim Semineri”ne katıldı. Seminerde 2018 yılında DSİ’de yapılanlar ve 2019 yılı hedefleri ele alındı.


Seminerin açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 milyon hektarlık bir alanı sulamaya açmayı hedeflediklerini söyledi. Pakdemirli, “Tarımsal hasılada Avrupa’da 1’inci; dünyada 7’inciyiz. Tarımsal toprak varlığı olarak yine dünyada 17’inci sıradayız. Bu durum, elimizdeki toprak kaynağını, iyi kullandığımızı göstermesi açısından da önemli aslında. Küçükbaş hayvan ve süt sığırı varlığında Avrupa Birliği’nde 1’inci sıradayız. Büyükbaş hayvan varlığında da Avrupa Birliği’nde, Fransa’dan sonra 2’inci sıradayız. Sulamanın başarının anahtarı olduğunu çok iyi biliyoruz. Su, bizler için adeta bir katalizör vazifesine sahip. 16 yıllık süreçte baraj sayımızı 276’dan 563’e, hidroelektrik santrali (HES) sayımızı 105’ten 547’ye, içme suyu tesis sayımızı ise 31’den 236’a çıkardık. Şu an için 6. 5 Milyon Hektar sulanan alanımız mevcut. İnşallah, 2 Milyon hektarlık alanımızı da sulamaya açmayı hedefliyoruz. Bunun sonucunda, tarımda ekstra yıllık 15 Milyar TL gelir artışı sağlamış olacağız “ diye konuştu.


ENERJİDE KURULU GÜCÜ ARTIRACAĞIZ 

Toplumlaştırma ve sulama projelerinde 2023 hedeflerini gerçekleştirmek gerektiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, yakın zamanda havza bazlı yönetime geçeceklerini ifade etti. Pakdemirli, “Yakın zamanda Havza Bazlı Yönetim Sistemine geçiyoruz. Artık, Ankara’dan değil, yerinden yönetim söz konusu olacak. DSİ de bu yapılanma içerisinde, dün olduğu gibi, Bundan sonra da katalizör işlevini görmeye devam edecek. 2019 yılı için DSİ bütçemize, 9. 2 milyar TL kaynak ayırdık. Hidroelektrik santralleri inşa etmek ülkemiz için bir zarurettir. Cari açığın en büyük sebebi enerji ithalatıdır. Bu noktada HES’ler cari açığı azaltacak, en önemli yenilenebilir, yerli kaynaklardır. HES’lerle alakalı bölge halkının, zaman zaman doğru şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Şayet bölge halkına doğru olanı biz anlatmazsak, başkaları yanlış şeylerle onları yanıltabilir“ şeklinde konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları