TARIMA YENİ TEHDİT ‘YABAN DOMUZLARI’

Toprakla Gelen 13 Aralık 2018

Ne döviz kurundaki dalgalanma sonrası artan girdi maliyetleri, ne kara kış… Aydın’ın Söke İlçesi’nde şu ara tarımın belalısı ekinlere büyük zarar veren yaban domuzu…İlçede ruhsatlı avcılar düzenli olarak sürek avı düzenlerken, Söke Ziraat Odası da avcılara halk arasında dom dom kurşunu olarak bilinen domuz kurşunu takviyesine başladı.

 

Yeni sezon hazırlıklarını görüşmek üzere ulaştığımız Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, domuzların neden olduğu zarara dikkat çekerek, önlem alınması için çağrıda bulundu. Pamuk tarımında güzel bir sezon geçirdiklerini, toprağın yapısı gereği 400 bin dönümlük Söke Ovası’nda mısır ekiminin sınırlı kaldığını belirten Kocabaş, “Mısır verimi düşük. Söke pamuktan vazgeçmez. Ancak domuzlar bu sene pamuğa büyük zarar verdi” diye konuştu.

BESLEYİCİ DEĞERİ YÜKSEK

Besleyici değeri yüksek pamuk kozasının peşine düşen domuzlara karşı üreticinin önlem almakta zorlandığını, kırsalda çekilen çitlerin dahi sorunu çözemediğini, Milas karayolu üzerinde sık sık domuz sürülerine rastlandığını ve geçtiğimiz günlerde gece yarısı ağır vasıta yük kamyonunun domuz sürüsüne çarptığı bir kazanın şans eseri maddi hasarla atlatıldığını kaydeden Kocabaş, “Bölgemiz kırsalında 2007- 2008 yılında yaşanan kuduz vakasının ardından tilki, çakal başta olmak üzere yaban hayvanları kontrolsüz biçimde avlandı. Doğada çakalların domuz yavrularını avlaması ile yaban domuzu sayısının hızlı artışını önüne geçiliyordu. Ancak, dağlarda çakal kalmayınca domuzların sayısı büyük artış gösterdi. Kırsalda beslenemeyen domuzlar, ekinlere  büyük zarar vermeye başladı” diye konuştu.

KURŞUN KAMPANYASI

Kocabaş, Sökeli avcıların sürek avı düzenlediğini, Söke Ziraat Odası olarak bu mücadeleye destek amacıyla domuz kuyruğu getiren avcılara 5 adet domuz kurşunu verdiklerini belirterek, “Bu mücadeleyi ara vermeden sürdürüyoruz. Umarım üreticimize, ekinlere daha fazla zarar vermeden sonuca ulaşırız” dedi.

SÜREK AVI KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR 

Öte yandan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Merkez Av Komisyonu Kararı ile Yaban Domuzu av kotasının 2’den 5’e yükseltildi. Avcılar da 2018-2019 av sonunun domuzlarla mücadele sezonu ilan etti.  Yaklaşık 2 aylık sürede Söke’de 2 bin 30 domuz avlanırken Aydın genelinde bu rakam 16 bin 159 oldu. Aydın’da yapılan sürek avları sonucu; Efeler’de 815, Söke’de 2 bin 30, Bozdoğan’da 640, Didim’de 2 bin 890, Germencik’te 820, Köşk’te 545, Yenipazar’da bin 715, Nazilli’de bin 190, Kuşadası’nda 905, Sultanhisar’da 370, Karpuzlu’da 465, Kuyucak’ta bin 60, Koçarlı’da 800, Çine’de 855, Buharkent’te 299, Karacasu’da 766 yaban domuzu avlandı. Sürek avının 30 Mart 2019’a kadar devam edeceği belirtildi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları