TARIMA DA BAŞKANLIK SİSTEMİ GELDİ

Toprakla Gelen 17 Temmuz 2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleşecek 3. Tarım Şurası tanıtım toplantısında Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da ‘Başkanlık ‘sistemine geçildiğini ima eden bir konuşma yaptı. Bakan Pakdemirli, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, tarım örgütleri ve ilgili bakanlıklardan bin 158 kişinin katıldığı toplantıda  herkesin fikir beyan ettiği tarıma katkı sağlanması için “www.tarimormansurasi.gov.tr” alan adını taşıyan internet sitesi kurduklarını belirterek, “Bu 3 ay konuşalım, sonra 5 sene boyunca tüm paydaşlar işine baksın” dedi.

Şuranın, Türkiye’de tarımsal üretimi ve orman ürünleri üretimini artırmak, güvenilir gıda teminini, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini, çiftçilerin refahını ve planlı üretimi sağlayacak çalışmalar yapmak ve stratejiler geliştirmek amacıyla toplanacağını kaydeden Pakdemirli, “Şura çalışma gruplarından üretim artışı, planlı üretim, ölçeğimizin büyümesi, etkin lojistik, örgütlenme, sulama, toprak ve doğal kaynakların yönetimi, istihdam, finans ve pazarlama alanlarında etkin çözümler üretmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Şurayla tarım ve ormancılıkta gelecek 5 yılı planlayarak, 25 yılı yönetmeyi hedeflediklerini belirten Pakdemirli, “Ülkemizde, 24 milyon hektar alanda tarım yapılmakta, 14. 6 milyon hektar mera alanından faydalanılmaktadır. Ayrıca, arazi kullanım planlamasıyla 2. 9 milyon hektar alanın daha tarıma kazandırılması için çalışmalarımızı başlattık. Bize düşen, şurayı fırsat bilip, sorumlu olduğumuz alanlarda doğru planlamayla var olanı koruyup eksik olanı gidererek, ülkemizi sağlıklı bir şekilde büyütüp, bizden sonraki nesillere teslim etmektir. Bu 3 ay konuşalım, sonra 5 sene boyunca tüm paydaşlar işine baksın. 1. 6 milyon çiftçimize ve sektörün tüm paydaşlarına da SMS kanalıyla ulaşarak, katkılarını talep edeceğiz. En yalından en detaylı projelere kadar tüm fikirler, 21 çalışma grubu tarafından tasnif edilecek, değerlendirilecek ve şura gündemini oluşturacaktır. Bu vesileyle ülkemizde, tarım ve orman alanlarında konuşmayan kimse, konuşulmayan konu kalmayacak.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları